2021 rugpjūčio 4 d. trečiadienis, 0:27
Reklama  |  facebook

Karantino pinklės darbdaviams: kaip negauti baudos už legalų užsieniečio darbą

2021-02-02 11:58
Lietuvos verslas šiuo metu susiduria ne tik su įvairiais karantino apribojimais, darbo jėgos trūkumu, bet ir su dvejopu įstatymų taikymu.
nuotrauka
Svetlana NAUMČIK, advokatų kontoros ILAW LEXTAL asocijuotoji partnerė


Minimos įmonės
VDI (Valstybinė darbo inspekcija),
ILAW LEXTAL, advokatų profesinė bendrija,

Iš vienos pusės, pagal Užsieniečių teisinės padėties įstatymą su biometriniu pasu ar Šengeno C viza atvykęs į Lietuvą trečiosios šalies pilietis, kurio profesija įtraukta į Trūkstamų profesijų sąrašą (pvz., betonuotojas, apdailininkas, suvirintojas, mėsininkas ir kt.), kol neišnaudota kvota, gali įsidarbinti Lietuvos įmonėje be leidimo dirbti. Toks užsieniečio darbas gali trūkti 90 kalendorinių dienų, vėliau reikia gauti leidimą laikinai gyventi Lietuvoje.

Iš kitos pusės, toks iš pirmo žvilgsnio legalus užsieniečio įdarbinimas karantino metu gali nemažai kainuoti Lietuvos darbdaviui.

Paskutiniu metu tenka stebėti situaciją, kai Lietuvos darbdavys sąžiningai patikrina atvykusio užsieniečio kvalifikacijos dokumentus, pasą, sudaro darbo sutartį su darbuotoju, praneša Sodrai ir moka mokesčius. Praėjus 90 dienų, užsienietis kreipiasi į Migracijos įstaigą ir prašo jam išduoti leidimą laikinai gyventi, kad jis galėtų tęsti pradėtą darbą Lietuvos įmonėje. Migracijos departamentas iš užsieniečio dokumentų nepriima, leidimo laikinai gyventi neišduoda, grasina iškviesti Pasienio tarnybą bei praneša Valstybinei darbo inspekcijai, kuri darbdaviui (ne užsieniečiui!) skiria baudą už nelegalų darbą. Darbdavys nesupranta, kodėl užsieniečio darbas yra nelegalus? Juk jis teisėtai vadovavosi Užsieniečių teisinės padėties įstatymu, kuriame numatyta, jog trečiųjų šalių piliečiai, kurių profesija patenka į Trūkstamų profesijų sąrašą ir nėra išnaudota kvota, gali dirbti Lietuvoje be leidimo laikinai gyventi, nacionalinės D vizos ir leidimo dirbti, jeigu toks darbas neviršija 90 kalendorinių dienų.

Argumentacija tokia: pagal Vyriausybės nutarimą „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“ užsienietis, atvykęs į Lietuvą su biometriniu pasu ar Šengeno C viza, laikomas neteisėtai atvykusiu.

Užsienietis karantino metu gali atvykti tik tada, jeigu turi nacionalinę D vizą, leidimą gyventi ar specialų atitinkamos srities Ministro leidimą. Kaip žinia, iš neteisės teisė neatsiranda (ex in juria non oritur jus), todėl iš neteisėto užsieniečių atvykimo jokie darbdavio teisėti lūkesčiai dėl legalaus darbo negali susiformuoti.

Darbdavys, gavęs baudą, šokiruotas: jam ir taip sunku išsilaikyti rinkoje karantino metu, tačiau baudą sumoka. Po kelių dienų darbdavys sulaukia dar vieno „siurprizo“: paaiškėja, kad įmonė negali metus laiko įdarbinti net ir teisėtai į Lietuvą atvykusių užsieniečių, negali dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, negali gauti valstybės subsidijų. Tai nelegalaus darbo pasekmė, nors pati bauda už nelegalų darbą yra sumokėta. Tokios pasekmės yra ypač griežtos, net ir stambiam verslui.

Kokia išeitis? Išeities nėra.

Užsieniečių įdarbinimas karantino sąlygomis tampa rimtu išbandymu Lietuvos verslui: darbdavys faktiškai turi vykdyti Pasienio tarnybos funkcijas (tikrinti, ar užsienietis atvyko legaliai ar nelegaliai), puikiai išmanyti Užsieniečių teisinės padėties įstatymo ir kitų teisės aktų nuostatas, žinoti, kaip taisyklingai įstatymus taikyti skirtingu periodu, skaičiuoti ir tikrinti užsieniečio išbūtas dienas Šengeno erdvėje, tikrinti darbuotojų kvalifikaciją ir darbo patirtį. Pabrėžtina, kad per kitas ES šalis (Lenkiją, Latviją, Vengriją) atvykę trečiųjų šalių piliečiai (Ukrainos, Baltarusijos piliečiai be nacionalinės D vizos), taip pat laikomi nelegaliai atvykusiais į Lietuvą karantino metu, todėl jų įdarbinimas Lietuvoje gali būti laikomas neteisėtu.

Lietuvos darbdaviams karantino sąlygomis rekomenduojama užsienietį įdarbinti pas konkretų Lietuvos darbdavį tik po to, kai jis gauna nacionalinę D vizą ar leidimą laikinai gyventi – nesvarbu, ar tokio užsieniečio profesija patenka į Trūkstamų profesijų sąrašą, o užsienietis atvyko į Lietuvą su biometriniu pasu ar Šengeno C viza.
Statybunaujienos.lt
Pandemijos iššūkiai

nuotrauka
2021-07-28 09:10
Pandemijos metu medicinos produktų tiekimas strigo ne tik dėl viešųjų pirkimų, tiekėjų pajėgumų, ar dėl koronaviruso pandemijos pakitusių tiekimo grandinių. Daugeliu atvejų nebuvo įvertinti poreikiai, pokyčiai, nesuplanuoti ir nesuprojektuoti scenarijai, nes daugeliui net nekilo mintis, kad šiuos ve...
nuotrauka
2021-07-15 06:29
2020-ieji supurtė ramų Norvegijos gyvenimą: pandemija, nedarbas, karantinas, Norvegijos kronos nuvertėjimas, naftos kainų svyravimai. Tačiau nepraėjus nė metams, šios šalies ekonomika atsigavo – planuojamas augimas sveikatos priežiūros, statybos, informacinių ir ryšių technologijų, mažmeninės prekyb...
nuotrauka
2021-06-29 07:19
Nuo praėjusių metų lapkričio 7 d., kai šalyje buvo paskelbtas karantinas, iki birželio 28 d. Ekonomikos ir inovacijų ministerija iš viso yra patvirtinusi 164,6 mln. eurų paramą nukentėjusiam verslui. Subsidijoms skirta 124,9 mln. eurų, lengvatinėms paskoloms – 32 mln. eurų, turgavietės mokesčio komp...
nuotrauka
2021-06-23 06:21
Pandemija privertė peržvelgti biurų plėtros ypatumus ir atskleidė naujas tendencijas. Nekilnojamojo turto (NT) projektų plėtotojai bando įvertinti augančias statybų kainas, vis didesnius pastatų tvarumo ir aplinkos reikalavimus, taip pat nuotolinio darbo įtaką. Tad komercinio NT rinkoje iššūkių apst...
nuotrauka
2021-06-16 09:09
Kaip ant mielių kylančios būsto kainos lietuvių smarkiai negąsdina – pardavėjai džiaugiasi, kad graibstomi ir naujos, ir senos statybos butai, o apklausos rodo, kad būsto paklausa ir toliau gali didėti.
nuotrauka
2021-06-14 07:36
Europos Komisija (EK) yra paskelbusi šešis prioritetus 2019–2024 metams: „Europos žaliasis kursas“, „Žmonėms tarnaujanti ekonomika“, „Prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusi Europa“, „Europinės gyvensenos propagavimas“, „Pasaulyje stipresnė Europa“ ir „Naujas postūmis Europos demokratijai“.
nuotrauka
2021-06-10 11:21
Per praėjusius metus darbas iš namų tapo norma, kurią į savo kasdienybę adaptavo daug įmonių. Darbdaviai gali nebesukti galvos kaip organizuoti veiklą darbuotojams dirbant iš namų, tačiau kyla nauji klausimai. Vis garsiau ir dažniau šnekama apie biurų eros pabaigą – ar šios prognozės turi realų pagr...
nuotrauka
2021-06-07 10:56
Nors statistika fiksuoja mažiau bankrotų, tačiau tai tik laikinas reiškinys dėl pasikeitusio juridinių asmenų nemokumo reguliavimo. Beveik neabejotina, jog Seimo sprendimas karantino metu ir 3 mėnesius po jo įmonių vadovams netaikyti pareigos inicijuoti bankrotą bus atšauktas ir tada bankrotų skaiči...
nuotrauka
2021-06-07 10:47
Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki birželio 7 d. iš viso yra patvirtinusi 148,1 mln. eurų paramą nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui.
nuotrauka
2021-06-04 10:06
Karantinas Lietuvos gyventojams atskleidė jų būsto ypatumus: išryškino ne tik namų privalumus, bet ir trūkumus. Didžiąją laiko dalį praleisdami namuose žmonės įvertino būsto plotą, jo išplanavimą ir funkcionalumą.
nuotrauka
2021-06-03 10:55
Staiga sustabdyta valstybės pagalba, lėtesnis, nei tikimasi, ekonomikos atsigavimas ar dar vienas išorės šokas ekonomikai pablogintų suvaržymų paveiktų įmonių finansinę būklę ir padidintų vadinamųjų įmonių zombių skaičių.
nuotrauka
2021-06-02 07:57,      papildyta 2021-06-09 15:00, Papildyta
Statybinių medžiagų ir gaminių trūkumas, tiekimo sutrikimai paprastai yra kompensuojami augančiomis kainomis. Todėl kaip pagrindinė šiuo metu žaliavų kainų augimo priežastis yra įvardijamas atsigaunantis vartojimas, kuriam patenkinti nebepakanka žaliavų pasiūlos.
nuotrauka
2021-05-28 09:54
Kauno miesto taryba priėmė mokestines lengvatas orientuotas į verslus, sunkiai išgyvenančius COVID–19 pandemiją. Siekiant sušvelninti „karantininius“ padarinius mokesčiai už NT, žemės ir valstybinės žemės nuomą sumažės ketvirtadaliu, o apgyvendinimo paslaugų sektoriui – net 50 proc.
nuotrauka
2021-05-04 07:44
Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki gegužės 3 d. patvirtino 104 mln. eurų paramą nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui.
nuotrauka
2021-04-27 14:40
Išaugus Covid-19 pandemijai valdyti skirtų gaminių paklausai, Lietuvos ir visos Europos gamintojai fiksuoja kylančias plastiko gaminių kainas. Pandemijos sąlygomis dėl logistikos konteinerių trūkumo ir sulėtėjusios JAV plastiko sektoriaus gamybos kainas dar labiau kelia žaliavų trūkumas.
nuotrauka
2021-04-19 10:09
Metai Vilniaus biurų rinkoje prasidėjo pozityviai – sudarytų nuomos sutarčių plotas per pirmąjį ketvirtį pasiekė 31 tūkst. kv. m. Kaip skelbiama tarptautinės nekilnojamojo turto (NT) konsultacijų bendrovės „Newsec“ parengtoje Vilniaus biurų rinkos 2021 m. I ketvirčio apžvalgoje, dėl pandemijos sukel...
nuotrauka
2021-04-16 15:13,      papildyta 2021-04-16 16:40, Papildyta Pagalbos verslui fondo pranešimu
Šią savaitę UAB „Enerstena“ išsiuntė informacinius laiškus kreditoriams informuodama apie inicijuojamą restruktūrizacijos procesą ir pakviesdama į kreditorių susirinkimą.
nuotrauka
2021-04-13 10:59
Laikinai stojančios įvairių objektų statybos mūsų šalyje yra tapusios ganėtinai įprastu reiškiniu. Lazdynų baseinas Vilniuje, Kauno centre stūksantis viešbutis-vaiduoklis, Nidos kultūros centras yra tik keletas to neišvengusių pastatų. Su kliūtimis susiduria ir infrastruktūros projektai, o papildomų...
nuotrauka
2021-03-23 13:02
Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki kovo 23 dienos patvirtino 27,33 mln. eurų dydžio subsidijas nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui, taip pat suteikė 18,34 mln. eurų lengvatinių paskolų, dar 1,07 mln. eurų skirta turgavietės mokesčio kompensacijoms.
nuotrauka
2021-03-23 11:09
VĮ Lietuvos oro uostai ir statybų bendrovė „Mitnija“ sutarė nutraukti rangos sutartį dėl naujo Vilniaus oro uosto keleivių išvykimo terminalo statybos. Toks sprendimas priimtas dėl to, kad pandemijos sukelti finansiniai iššūkiai aviacijos sektoriui apsunkino projekto finansavimo paieškas ir neleido ...

Statybunaujienos.lt » Pandemijos iššūkiai