2022 rugpjūčio 13 d. šeštadienis, 0:15
Reklama  |  facebook

Konsultuoja teisininkai. Dažniausiai užduodami klausimai apie subsidijas ir prastovas

2020-04-09 12:00
Šią savaitę darbdaviai jau pradėjo kreiptis į Užimtumo tarnybą dėl subsidijų darbo užmokesčiui už kovo mėnesio prastovas karantino metu. Tokia patirtis tiek įmonėms, tiek Užimtumo tarnybai nauja, tad klausimų kyla daug.
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt nuotr.


Minimos įmonės
Fondia Lietuva, UAB
Užimtumo tarnyba,
Nuotraukoje –
atsakymais į dažniausiai kylančius klausimus dalinasi 
Jurgita VAIČIULIONIENĖ,
Fondia Lietuva, UAB vyr. teisininkė, direktorė.

Ar visiems darbuotojams reikia skelbti vienodos trukmės prastovas?

Ne, kiekvieną darbo vietą reikia įvertinti individualiai ir skelbti tokią prastovą, kokia reikalinga atsižvelgiant į konkrečią situaciją.

Kalbant apie subsidijas, jos mokamos tik už tuos darbuotojus, kuriems negalite suteikti darbo dėl ekstremalios situacijos ir karantino paskelbimo, nes dėl darbo organizavimo ypatumų nėra galimybės sulygto darbo dirbti nuotoliniu būdu arba darbuotojas nesutinka dirbti kito jam pasiūlyto darbo. Svarbu, kad priimant sprendimus dėl prastovų darbuotojai nebūtų diskriminuojami, pavyzdžiui, išleidžiami tik jaunesni arba vyresni darbuotojai.

Kaip įsakyme dėl prastovos nurodyti, kokiam laikotarpiui ji skelbiama?

Galima nurodyti konkrečią datą, iki kada darbuotojui skelbiama prastova, o vėliau terminą pratęsti arba prastovą nutraukti. Taip pat galima nurodyti, kad prastova skelbiama iki tol, kol Vyriausybės nutarimu bus nutrauktas karantinas. Tiek skelbiant naują prastovą, tiek keičiant jos laikotarpį ar nutraukiant ją, būtina raštu supažindinti darbuotojus. Taip pat reikia turėti omeny, kad Užimtumo tarnybai reikės pateikti dokumentų, patvirtinančių prastovos paskelbimą, kopijas.

Kada reikia pranešti Darbo inspekcijai?

Apie jau prastovose esančius darbuotojus, dėl kurių darbo užmokesčio subsidijų kreipsitės, Darbo inspekcijai reikia pranešti per tris darbo dienas nuo Darbo kodekso pakeitimo įsigaliojimo (balandžio 8 d.), t. y. iki balandžio 14 d. įskaitytinai. Pranešimo forma yra čia. Jeigu prastovas paskelbėte balandžio 8 d. ar vėliau, privalote informuoti Darbo inspekciją ne vėliau kaip per 1 darbo dieną. 

Darbo inspekcija gali tikrinti, ar iš darbuotojų nereikalaujama dirbti per prastovas. Nustačius tokius atveju, subsidijų mokėjimas būtų nutrauktas ir per du mėnesius tektų grąžinti gautas subsidijas.

Iki kada reikia pateikti prašymus dėl subsidijų Užimtumo tarnybai?

Prašymai už kovo mėnesį priimami iki balandžio pabaigos, o vėliau – iki mėnesio 15 dienos.

Ar reikia darbuotojus informuoti apie kreipimąsi dėl subsidijų?

Darbuotojus reikia informuoti, kad jų asmens duomenys bus perduodami Užimtumo tarnybai ir kitoms institucijoms dėl subsidijos mokėjimo. Tikslus tekstas yra prašymo formoje, o darbdavys turi patvirtinti, kad darbuotojais yra supažindinti su reikiama informacija, susijusia su jų asmens duomenimis.

Kaip tinkamai pasirašyti dokumentus dėl subsidijų?

Pirmą kartą kreipiantis reikia užpildyti ir pasirašyti dvi Užimtumo tarnybos pateiktas formas:

Pasiūlymas įgyvendinti remiamojo įdarbinimo priemonę dėl Užimtumo įstatymo 41 straipsnio 21 dalyje nustatytos subsidijos darbo užmokesčiui gauti.
Prašymas išmokėti subsidiją. Atidžiai susipažinkite su pildymo instrukcija.

Taip pat pridėti, dokumentų, patvirtinančių prastovos paskelbimą, kopiją.

Jeigu dokumentai siunčiami elektroniniu paštu, jie turi būti pasirašyti mobiliuoju el. parašu arba stacionariu el. parašu. Daugiau informacijos apie tai Užimtumo tarnybos svetainėje.

Kitu atveju dokumentus reikia siųsti paštu į artimiausią klientų aptarnavimo skyrių, kurio teritorijoje registruota įmonės buveinė.

Nepasirašyti arba netinkamai pasirašyti dokumentai bus grąžinami juos pateikusiam darbdaviui tikslinti ir nagrinėjami tik pasirašyti tinkamai (paprastu arba elektroniniu parašu).

Tais atvejais, kai darbdavys dėl subsidijos darbo užmokesčiui prastovų laikotarpiu skyrimo kreipiasi tik vieną kartą, taip pat tais atvejais, kai subsidijos mokėjimas yra nutraukiamas, darbdavys privalo ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo subsidijos gavimo dienos pateikti Užimtumo tarnybai darbo užmokesčio už praėjusį kalendorinį mėnesį, už kurį buvo išmokėta subsidija, išmokėjimą kiekvienam darbuotojui pagrindžiančius dokumentus.

Kokių ir kiek darbuotojų negalima atleisti, jeigu gaunamos subsidijos?

Darbdaviai turi išlaikyti ne mažiau kaip 50 procentų darbo vietų tiems darbuotojams, kurių darbo užmokesčiui subsidijos buvo skirtos, ne trumpiau kaip 3 mėnesius nuo subsidijos mokėjimo pabaigos. Į šį skaičių neįeina atvejai, jei darbuotojas atleidžiamas po bandomojo laikotarpio, darbuotojo iniciatyva be svarbių priežasčių arba kaip tik dėl svarbių priežasčių, taip pat darbdavio iniciatyva dėl darbuotojo kaltės, nesant darbo sutarties šalių valios ar darbuotojui mirus.

Pažeidus šį reikalavimą, 12 mėnesių nebus galima pakartotinai dalyvauti remiamojo įdarbinimo, darbo vietų steigimo ar pritaikymo subsidijavimo, vietinių užimtumo iniciatyvų projektų įgyvendinimo priemonėse.

Taip pat skaitykite -

Smulkiajam verslui – švedų inicijuota virtuali teisės klinika

Dėl išsamesnės informacijos kreiptis –
Statybunaujienos.lt
Pandemijos iššūkiai

nuotrauka
2022-07-01 08:40
Valstybės investicijų valdymo agentūra (VIVA), valdanti Pagalbos verslui fondą (Fondą), investuos 1,5 mln. Eur į pilnai aptarnaujamų biurų ir bendradarbystės erdvių nuomos sprendimus teikiančią įmonę „Workland“.
nuotrauka
2022-03-22 08:30
Šių metų kovo 16 d. sukako dveji metai, kai Lietuvos verslas veikia pandemijos sąlygomis. Siekdamas įvertinti, kuriuos sektorius pandemija paveikė labiausiai, kredito biuras „Creditinfo Lietuva" palygino įmonių vėlavimo atsiskaityti ir bankroto rizikos rodiklius 2022, 2021 ir 2020 metais. Dėl anksči...
nuotrauka
2021-12-01 09:05
Pastaraisiais metais nemenkas iššūkis teko tiek komercinių palatų nuomininkams, tiek nuomotojams. Dėl pandemijos kaita buvo intensyvi ir dažnai nenuspėjama. Šiandien situacija šioje sferoje gana stabili ir labiau prognozuojama, tačiau tiek nuomininkai, tiek nuomotojai vis dar patiria specifinių sunk...
nuotrauka
2021-08-13 09:03
Apskritai Baltijos šalyse biurai yra vienas didžiausių ir labiausiai kredituojamų komercinio nekilnojamojo turto sričių. Lietuvoje ši sritis yra pritraukusi maždaug 1 mlrd. eurų, arba apie 30–40 proc., visų kredito įstaigų suteiktų nekilnojamojo turto verslo paskolų dalį.
nuotrauka
2021-07-28 09:10
Pandemijos metu medicinos produktų tiekimas strigo ne tik dėl viešųjų pirkimų, tiekėjų pajėgumų, ar dėl koronaviruso pandemijos pakitusių tiekimo grandinių. Daugeliu atvejų nebuvo įvertinti poreikiai, pokyčiai, nesuplanuoti ir nesuprojektuoti scenarijai, nes daugeliui net nekilo mintis, kad šiuos ve...
nuotrauka
2021-07-22 09:27
Pirmąjį pusmetį investicijos į komercinio nekilnojamojo turto (NT) projektus Baltijos šalyse siekė 640 mln. eurų – beveik du kartus daugiau nei 2020 m. pirmoje pusėje. Lietuva išlieka aktyviausiu regionu komercinio NT rinkoje – čia įdarbinta beveik pusė Baltijos šalyse fiksuotų investicijų, antroje ...
nuotrauka
2021-07-15 06:29
2020-ieji supurtė ramų Norvegijos gyvenimą: pandemija, nedarbas, karantinas, Norvegijos kronos nuvertėjimas, naftos kainų svyravimai. Tačiau nepraėjus nė metams, šios šalies ekonomika atsigavo – planuojamas augimas sveikatos priežiūros, statybos, informacinių ir ryšių technologijų, mažmeninės prekyb...
nuotrauka
2021-06-29 07:19
Nuo praėjusių metų lapkričio 7 d., kai šalyje buvo paskelbtas karantinas, iki birželio 28 d. Ekonomikos ir inovacijų ministerija iš viso yra patvirtinusi 164,6 mln. eurų paramą nukentėjusiam verslui. Subsidijoms skirta 124,9 mln. eurų, lengvatinėms paskoloms – 32 mln. eurų, turgavietės mokesčio komp...
nuotrauka
2021-06-23 06:21
Pandemija privertė peržvelgti biurų plėtros ypatumus ir atskleidė naujas tendencijas. Nekilnojamojo turto (NT) projektų plėtotojai bando įvertinti augančias statybų kainas, vis didesnius pastatų tvarumo ir aplinkos reikalavimus, taip pat nuotolinio darbo įtaką. Tad komercinio NT rinkoje iššūkių apst...
nuotrauka
2021-06-14 07:36
Europos Komisija (EK) yra paskelbusi šešis prioritetus 2019–2024 metams: „Europos žaliasis kursas“, „Žmonėms tarnaujanti ekonomika“, „Prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusi Europa“, „Europinės gyvensenos propagavimas“, „Pasaulyje stipresnė Europa“ ir „Naujas postūmis Europos demokratijai“.
nuotrauka
2021-06-10 11:21
Per praėjusius metus darbas iš namų tapo norma, kurią į savo kasdienybę adaptavo daug įmonių. Darbdaviai gali nebesukti galvos kaip organizuoti veiklą darbuotojams dirbant iš namų, tačiau kyla nauji klausimai. Vis garsiau ir dažniau šnekama apie biurų eros pabaigą – ar šios prognozės turi realų pagr...
nuotrauka
2021-06-07 10:56
Nors statistika fiksuoja mažiau bankrotų, tačiau tai tik laikinas reiškinys dėl pasikeitusio juridinių asmenų nemokumo reguliavimo. Beveik neabejotina, jog Seimo sprendimas karantino metu ir 3 mėnesius po jo įmonių vadovams netaikyti pareigos inicijuoti bankrotą bus atšauktas ir tada bankrotų skaiči...
nuotrauka
2021-06-07 10:47
Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki birželio 7 d. iš viso yra patvirtinusi 148,1 mln. eurų paramą nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui.
nuotrauka
2021-06-04 10:06
Karantinas Lietuvos gyventojams atskleidė jų būsto ypatumus: išryškino ne tik namų privalumus, bet ir trūkumus. Didžiąją laiko dalį praleisdami namuose žmonės įvertino būsto plotą, jo išplanavimą ir funkcionalumą.
nuotrauka
2021-06-03 10:55
Staiga sustabdyta valstybės pagalba, lėtesnis, nei tikimasi, ekonomikos atsigavimas ar dar vienas išorės šokas ekonomikai pablogintų suvaržymų paveiktų įmonių finansinę būklę ir padidintų vadinamųjų įmonių zombių skaičių.
nuotrauka
2021-06-02 07:57,      papildyta 2021-06-09 15:00, Papildyta
Statybinių medžiagų ir gaminių trūkumas, tiekimo sutrikimai paprastai yra kompensuojami augančiomis kainomis. Todėl kaip pagrindinė šiuo metu žaliavų kainų augimo priežastis yra įvardijamas atsigaunantis vartojimas, kuriam patenkinti nebepakanka žaliavų pasiūlos.
nuotrauka
2021-05-28 09:54
Kauno miesto taryba priėmė mokestines lengvatas orientuotas į verslus, sunkiai išgyvenančius COVID–19 pandemiją. Siekiant sušvelninti „karantininius“ padarinius mokesčiai už NT, žemės ir valstybinės žemės nuomą sumažės ketvirtadaliu, o apgyvendinimo paslaugų sektoriui – net 50 proc.
nuotrauka
2021-05-04 07:44
Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki gegužės 3 d. patvirtino 104 mln. eurų paramą nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui.
nuotrauka
2021-04-27 14:40
Išaugus Covid-19 pandemijai valdyti skirtų gaminių paklausai, Lietuvos ir visos Europos gamintojai fiksuoja kylančias plastiko gaminių kainas. Pandemijos sąlygomis dėl logistikos konteinerių trūkumo ir sulėtėjusios JAV plastiko sektoriaus gamybos kainas dar labiau kelia žaliavų trūkumas.
nuotrauka
2021-04-19 10:09
Metai Vilniaus biurų rinkoje prasidėjo pozityviai – sudarytų nuomos sutarčių plotas per pirmąjį ketvirtį pasiekė 31 tūkst. kv. m. Kaip skelbiama tarptautinės nekilnojamojo turto (NT) konsultacijų bendrovės „Newsec“ parengtoje Vilniaus biurų rinkos 2021 m. I ketvirčio apžvalgoje, dėl pandemijos sukel...

Statybunaujienos.lt » Pandemijos iššūkiai