2021 gegužės 13 d. ketvirtadienis, 6:25
Reklama  |  facebook

Lietuvos ekonomikai reikia vyriausiojo infektologo

2020-03-16 09:28
Koronavirusui vis labiau keliant grėsmę visame pasaulyje, daug dėmesio skiriama ir Lietuvos visuomenės sveikatai. Situaciją valdo Ekstremalių situacijų koordinavimo centras su jam vadovaujančiu Sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga. Tačiau dėl pavojingo viruso infekuota jau tapo ir šalies ekonomika, o vyriausiojo gydytojo čia vis dar nėra. Šalies verslo bendruomenė mano, kad jau laikas tokį turėti.
nuotrauka
Valdas SUTKUS, Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas


Minimos įmonės
LVK (Lietuvos verslo konfederacija),
LVK prezidentas Valdas Sutkus pastaruoju metu Lietuvos Respublikos Seime ir Vyriausybėje vykusiuose susitikimuose pirmiausia pasiūlė nedelsiant pavesti Vyriausybės strateginės analizės centrui (STRATA) parengti išsamią analizę su optimistiniais ir pesimistiniais šalies ūkio raidos scenarijais tam, kad būtų kompleksiškai įvertintas poveikis visoms verslo sritims ir numatytos adekvačios žalos neutralizavimo priemonės.

„Paskirkime vyriausią ekonomikos infektologą. Lygiai taip pat, kaip rūpinantis visuomenės sveikata turime A. Verygą. Kadangi situacija negerėja, ekonomikoje taip pat reiktų turėti koordinavimo centrą. Reikia matyti, kas vyksta šalies ekonomikoje, sekti, kaip tie procesai vyksta ir suplanuoti visus tikėtinus raidos scenarijus“, – teigė V.Sutkus.

Atsižvelgiant į susidariusią situaciją, vienas svarbiausių žingsnių – skubiai paskirti Ekonomikos ir inovacijų ministrą, kuris galėtų imtis vadovavimo infekuotos ekonomikos gydymui. Jeigu Lietuva turėdama aiškią sistemą ir planą geba valdyti situaciją rūpinantis visuomenės sveikata, vadinasi atitinkamas planas galėtų suveikti rūpinantis ir šalies ekonomika bei darbo vietų išsaugojimu.

Itin naudingi sprendimai šiuo metu galėtų būti: mokesčių mokėjimo atidėjimas, lankstesnis atostogų reglamentavimas ar atleidimų iš darbo supaprastinimas.

Taip pat reiktų įvesti moratoriumą naujiems verslo reguliavimams, kadangi verslas šiuo metu yra susitelkęs į kovą su virusu.

„Sumažėjus pajamoms ir trūkstant lėšų atsiras pavojus, kad įmonės bankrutuos arba užsidarys, todėl vienas iš pagalbos variantų būtų mokesčių atidėjimas, mokėjimų grafiko sudarymas ir panašios priemonės“, – susitikime su Seimo nariais teigė V.Sutkus.

Savo verslu rūpinasi visas pasaulis ir pavyzdžių yra tiek Europoje, tiek už Europos ribų. Tai yra sektini pavyzdžiai.

Italijoje, kaip priemonė smarkiai nukentėjusiam turizmo sektoriui paremti, patvirtintas asmens pajamų mokesčio (IRPEF) mokėjimų ir įmokų socialinio draudimo sistemai INSP panaikinimas, be to, Vyriausybė ketina pasiūlyti įmonėms, kurios dėl koronaviruso protrūkio neteks 25% pajamų, mokesčių kreditus.

Tu tarpu Australija yra paskelbusi paketą ir skyrusi vienuolika milijardų dolerių valdyti ekonominei krizei. Šioje šalyje yra dvi aiškios kryptys: viena – vartojimo stimuliavimas subsidijuojant socialiai pažeidžiamus žmones, o antra kryptis, padėti išlaikyti darbo vietas smulkioms bei vidutinėms įmonėms.

„Su virusu į ekonomiką po truputį ateina panika. Žmonės pradeda taupyti. Reikia nepamiršti, kad ženklią pajamų dalį sudaro pridėtinės vertės mokestis (PVM). O situacija tokia, kad mažėjant mažmeninei prekybai sumažės ir įplaukos iš PVM. Atsižvelgiant į viską, palyginimas su 2008-ųjų krize darosi vis tinkamesnis.

Ekonomikoje būtina matyti ir prognozuoti visumą. Atskirus verslo segmentus atstovaujančios verslo organizacijos neturi prieigos prie reikiamų duomenų, kad galėtų padaryti analizę. Be to, labai svarbu, kad situaciją versle vertintų nuo verslo nepriklausoma institucija. Todėl tai turėtų daryti valstybės institucijos. Turėkime ekonomikos gydymo priemonių planą ir jį vykdykime“, – kalbėdamas iš verslo pusės konstatavo V.Sutkus.

Anot jo, svarbiausia, kad vaistų turėtume rūpinantis ne tik žmonių sveikata, tačiau ir ekonomika. Visi žinome, kokie vaistai gali būti kartūs, bet norint greičiau pasveikti, juos vis tiek reikia vartoti ir tai padaryti kuo anksčiau. 
Statybunaujienos.lt
Pandemijos iššūkiai

nuotrauka
2021-05-04 07:44
Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki gegužės 3 d. patvirtino 104 mln. eurų paramą nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui.
nuotrauka
2021-04-27 14:40
Išaugus Covid-19 pandemijai valdyti skirtų gaminių paklausai, Lietuvos ir visos Europos gamintojai fiksuoja kylančias plastiko gaminių kainas. Pandemijos sąlygomis dėl logistikos konteinerių trūkumo ir sulėtėjusios JAV plastiko sektoriaus gamybos kainas dar labiau kelia žaliavų trūkumas.
nuotrauka
2021-04-19 10:09
Metai Vilniaus biurų rinkoje prasidėjo pozityviai – sudarytų nuomos sutarčių plotas per pirmąjį ketvirtį pasiekė 31 tūkst. kv. m. Kaip skelbiama tarptautinės nekilnojamojo turto (NT) konsultacijų bendrovės „Newsec“ parengtoje Vilniaus biurų rinkos 2021 m. I ketvirčio apžvalgoje, dėl pandemijos sukel...
nuotrauka
2021-04-16 15:13,      papildyta 2021-04-16 16:40, Papildyta Pagalbos verslui fondo pranešimu
Šią savaitę UAB „Enerstena“ išsiuntė informacinius laiškus kreditoriams informuodama apie inicijuojamą restruktūrizacijos procesą ir pakviesdama į kreditorių susirinkimą.
nuotrauka
2021-04-13 10:59
Laikinai stojančios įvairių objektų statybos mūsų šalyje yra tapusios ganėtinai įprastu reiškiniu. Lazdynų baseinas Vilniuje, Kauno centre stūksantis viešbutis-vaiduoklis, Nidos kultūros centras yra tik keletas to neišvengusių pastatų. Su kliūtimis susiduria ir infrastruktūros projektai, o papildomų...
nuotrauka
2021-03-23 13:02
Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki kovo 23 dienos patvirtino 27,33 mln. eurų dydžio subsidijas nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui, taip pat suteikė 18,34 mln. eurų lengvatinių paskolų, dar 1,07 mln. eurų skirta turgavietės mokesčio kompensacijoms.
nuotrauka
2021-03-23 11:09
VĮ Lietuvos oro uostai ir statybų bendrovė „Mitnija“ sutarė nutraukti rangos sutartį dėl naujo Vilniaus oro uosto keleivių išvykimo terminalo statybos. Toks sprendimas priimtas dėl to, kad pandemijos sukelti finansiniai iššūkiai aviacijos sektoriui apsunkino projekto finansavimo paieškas ir neleido ...
nuotrauka
2021-03-16 09:45
Lygiai prieš metus šalyje buvo įvestas pirmasis karantinas, o didžioji dalis verslo persikėlė dirbti į virtualią erdvę. Nestandartinė situacija ypatingų gebėjimų pareikalavo ir iš aukščiausio lygio vadovų, kurie, pasak Šarūno Dyburio, vadovų paieškos įmonės „AIMS International Lietuva“ vadovaujančio...
nuotrauka
2021-03-15 08:13
Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė susitiko su Lietuvos verslo paramos agentūros (LVPA) vadovu Aurimu Želviu ir Valstybinės mokesčių inspekcijos vadove Edita Janušiene. Ministrė pabrėžė, kad nuo pandemijos nukentėjusio verslo netenkina paramos teikimo tempai, susitikimo metu numatyti...
nuotrauka
2021-03-12 10:56
Kovo 16 d. sueis metai nuo pirmojo karantino pradžios Lietuvoje. Nors per pastaruosius 12 mėnesių Lietuvoje karantinas buvo paskelbtas daugiau nei 220 dienų, ekonomika per šį sudėtingą laikotarpį nesugriuvo. Priešingai, teigiamai nustebinome ir save, ir visą pasaulį.
nuotrauka
2021-03-12 10:38
Per pandemiją trijų Baltijos šalių gyventojai būstus perka itin aktyviai, tačiau kauniečiai, klaipėdiečiai ir Rygos gyventojai su pavydu žiūri į Vilnių ir Taliną, kur naujos statybos butų nuperkama kelis kartus daugiau.
nuotrauka
2021-02-22 07:19
Užklupusi pandemija diktuoja naujas ne tik gyvenimo, bet ir darbo taisykles, o modernių sprendimų ieškantis verslas vis dažniau kuriasi moduliniuose statiniuose.
nuotrauka
2021-02-19 16:04
Per nepilną mėnesį nuo subsidijų skirstymo pradžios daugiausiai paramos gavo prekybos, apgyvendinimo ir maitinimo bei apdirbamosios gamybos sektoriaus įmonės – jos sudarė daugiau kaip pusę (55 proc.) visų paramos gavėjų, o šių sektorių įmonėms išmokėta 61 proc. visos paramos.
nuotrauka
2021-02-19 08:04
Iki vasario 18 dienos nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui jau patvirtinta 17,8 mln. eurų subsidijų, parama paskirstyta 8489 įmonėms. Taip pat 197 įmonėms jau suteikta 8,53 mln. eurų lengvatinių paskolų.
nuotrauka
2021-02-11 13:57
Iki vasario 10 dienos nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui jau pervesta 14,6 mln. eurų subsidijų, parama pasiekė 7050 įmonių sąskaitas. Taip pat 121 įmonei jau suteikta 6,27 mln. eurų lengvatinių paskolų.
nuotrauka
2021-02-10 07:52
Iki vasario 8 d. nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui jau pervesta 12 mln. eurų subsidijų, parama pasiekė 5 704 įmonių sąskaitas. Taip pat 89 įmonėms jau suteikta 4,4 mln. eurų lengvatinių paskolų.
nuotrauka
2021-02-03 09:29
Atsižvelgdama į besitęsiančius ūkinės veiklos ribojimus ir siekdama paremti dėl COVID-19 protrūkio nukentėjusią ekonomiką, Europos Komisija (EK) iki 2021 m. gruodžio 31 d. pratęsė valstybės pagalbos laikinąjį komunikatą ir padidino paramos priemonėms taikomas ribas.
nuotrauka
2021-02-02 11:58
Lietuvos verslas šiuo metu susiduria ne tik su įvairiais karantino apribojimais, darbo jėgos trūkumu, bet ir su dvejopu įstatymų taikymu.
nuotrauka
2021-01-27 10:50
Nuo šiandien, sausio 27 dienos, įsigalioja nauja pranešimų apie prastovas Valstybinei darbo inspekcijai (VDI) teikimo tvarka. Darbdaviai, skelbiantys prastovas nuo šios dienos, turės pateikti detalesnę informaciją apie kiekvieną darbuotoją, kuriam skelbiama prastova bei galės rinktis vieną iš dviejų...
nuotrauka
2021-01-22 08:39
Kas yra savarankiška ir nesavarankiška verslo įmonė, kaip kiekvienos grupės subjektas turi pildyti paraiškas, siekiant gauti subsidiją nuo COVID-19 finansiškai nukentėjusioms įmonėms, kokius duomenis ir kaip pateikti, kaip paraiškos bus vertinamos, atliekamos pareiškėjų atitikimo Vyriausybės nustaty...

Statybunaujienos.lt » Pandemijos iššūkiai