2024 rugsėjo 8 d. sekmadienis, 9:51
Reklama  |  facebook

Pasaulio ekonomiką veikia skatinimo vaistai, tačiau juos vartoti reikia atsakingai

2020-10-14 11:38
Didžiulės apimties valstybių pagalbos paketai ir skatinamoji pinigų politika sušvelnino didžiausią per bemaž šimtmetį pasaulio ekonomikos nuosmukį, kurį lėmė COVID-19 sukelta pandemija. Tačiau atsigavimas tebėra trapus ir netolygus, todėl būtina ieškoti būdų, kaip užtikrinti tvarų ir koordinuotą pasaulio ūkio atsigavimą. Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas apie tai kalbės nuotoliniuose Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ir Pasaulio banko metiniuose susitikimuose.
nuotrauka
Vitas VASILIAUSKAS, Lietuvos banko valdybos pirmininkas


Minimos įmonės
Lietuvos bankas,

„Nors naujausios prognozės nebe tokios niūrios, kaip pandemijos pradžioje, atsigavimo kelias bus ilgas ir duobėtas. Svarbu pernelyg anksti nenutraukti ekonomikos skatinimo. Tačiau tai daryti turime atsakingai ir lėšas nukreipti į tvarų ilgalaikį augimą užtikrinsiančias priemones, tokias, kaip ekonomikos skaitmenizacija ir žalioji kryptis“, – Lietuvos banko pranešime cituojamas V. Vasiliauskas.

Pasak jo, didelė dalis skatinimo finansuojama ateities kartų sąskaita, t. y. skolintomis lėšomis, kurias reikės grąžinti. Todėl už skatinimą atsakingi politikai, tarptautinės institucijos ir nacionalinės agentūros turi susitelkti, kad šios lėšos būtų panaudotos ne tik trumpalaikiam ekonominiam skausmui malšinti, bet ir sveikam ilgalaikiam ūkio augimui užtikrinti.

Didelė dalis skatinimo finansuojama ateities kartų sąskaita, t. y. skolintomis lėšomis, kurias reikės grąžinti. Todėl už skatinimą atsakingi politikai, tarptautinės institucijos ir nacionalinės agentūros turi susitelkti, kad šios lėšos būtų panaudotos ne tik trumpalaikiam ekonominiam skausmui malšinti, bet ir sveikam ilgalaikiam ūkio augimui užtikrinti.

Naujausias prognozes pristatęs TVF, šiais metais numato 4,4 proc. pasaulio BVP susitraukimą. Tai yra 0,8 proc. p. švelnesnė prognozė nei birželio mėn. Pasaulio prognozių peržiūrą lėmė geresni, nei tikėtasi, išsivysčiusių ekonomikų antrojo ketvirčio rezultatai ir spartus Kinijos atsigavimas. Pastaroji yra vienintelė iš didžiųjų ekonomikų, kurios BVP šiemet prognozuojama, kad augs 1,9 proc. TVF prognozuoja, kad 2021 m. pasaulio ekonomika turėtų augti 5,2 proc.

Pagrindinės Lietuvos eksporto rinkos, t.y. euro zonos šalių, prognozė padidinta 1,9 proc. p. – iki –8,3 proc. Tarp didžiųjų euro zonos ekonomikų nuosaikiausias susitraukimas šiais metais prognozuojamas Vokietijos ekonomikos (–6,0 %).

Tačiau piečiau esančių ir labiau nuo pandemijos paveiktų šalių ekonomikos patirs gilesnį nuosmukį: Prancūzijos ekonomika sumenks 9,8, Italijos – 10,6, Ispanijos – 12,8 proc.

Kitąmet euro zonos ūkio augimas turėtų siekti 5,2 proc.

TVF prognozuoja, dalijasi Lietuvos bankas, kad Lietuvos ekonomika šiais metais susitrauks 1,8 proc. ir tai yra mažiausias nuosmukis ne tik Europos Sąjungos (ES), bet ir visos Europos mastu. Ateinančiais metais prognozuojamas 4,1 proc. Lietuvos BVP augimas. Palyginkime: ankstesnė TVF prognozė – atitinkamai 8,1 proc. Lietuvos ekonomikos susitraukimas šiemet ir 8,2 proc. augimas kitąmet.

„Nepaisant prognozuojamo vieno mažiausių Lietuvos ekonomikos susitraukimo, itin svarbu, kad lėšos, nukreiptos į ūkio atsigavimo skatinimą, būtų panaudotos tinkamai bei efektyviai ir prisidėtų prie ilgalaikio ekonomikos augimo bei konkurencingumo stiprinimo. Ilgesnėje perspektyvoje tai sudarys sąlygas grįžti prie tvaraus viešųjų finansų valdymo, leisiančio pradėti mažinti krizės metu užaugintą valstybės skolą“, – pranešime cituojamas V. Vasiliauskas.

Lietuvos banko valdybos pirmininko vertinimu, orientacija į tvaraus augimo pamatų paklojimą ilgajam laikotarpiui turėtų būti esminis Lietuvos ateities ekonomikos DNR plano bei nacionalinio Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano tikslas.

Lietuvos banko valdybos pirmininko vertinimu, orientacija į tvaraus augimo pamatų paklojimą ilgajam laikotarpiui turėtų būti esminis Lietuvos ateities ekonomikos DNR plano bei nacionalinio Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano tikslas. Itin svarbu nukreipti išteklius į šalies ūkio bei viešojo sektoriaus skaitmenizavimą ir spartesnį perėjimą prie klimatui neutralaus ekonominio modelio. Žvelgiant į ateitį, pagrindinį neapibrėžtumą kelia tolesnė pandemijos raida ir jos poveikis ekonomikai.

Papildomą riziką taip pat lemia auganti valstybių ir įmonių skolų našta bei tarptautinės prekybos neapibrėžtumas, kylantis dėl įtampos tarp JAV ir Kinijos bei tarp ES ir Jungtinės Karalystės dėl Brexito derybų proceso. Pagerinti prognozes galėtų greitesnis, nei tikimasi, vakcinos sukūrimas. Euro zonos šalių valdžios sektoriaus skola šiais metais peržengs 100 proc. BVP ribą ir išaugs iki 101,1 proc. Palyginti su 2019 m., skolos rodiklis padidės 17,1 proc. p. Dar sparčiau pūsis JAV skola: 22,5 proc. p. – iki 131,2 proc. BVP. Nepaisant daugelio šalių aukšto ir dėl COVID-19 poveikio dar labiau išaugusio skolos lygio, svarbu pernelyg anksti nenutraukti paramos ekonomikai, kadangi tiek pasaulio, tiek ir Lietuvos ūkio atsigavimas tebėra trapus. Tai itin svarbu siekiant užtikrinti, kad būtų sušvelninta ilgalaikė žala ekonomikos struktūrai dėl įmonių bankrotų, ypač mažų ir vidutinių įmonių, išaugusio nedarbo lygio. 

Statybunaujienos.lt



Pandemijos iššūkiai

nuotrauka
2024-02-06 10:38
Mus nuolat supa galybė ligų sukėlėjų bei bakterijų. Jie aktyvūs būna ten, kur lankosi daug žmonių, pavyzdžiui, ligoninėse, mokyklose, sporto klubuose, biuruose. Pasak specialistų, ypač šaltuoju metų laiku, kai gerokai padaugėja kosinčių ir čiaudinčių žmonių, užkrečiamų ligų prevencijai gali būti pan...
nuotrauka
2023-12-27 10:21
Dauguma Vilniaus darbdavių taiko hibridinį darbo modelį ir ieško būdų, kaip pritraukti darbuotojus į biurus, o į šią tendenciją atsižvelgia ir nekilnojamo turto vystytojai.
nuotrauka
2023-11-27 11:46
Didžiosios dalies Lietuvos savivaldybių faktinės išlaidos beveik kasmet viršija modeliuojamas, o didžiausias išlaidų perviršis patiriamas komunalinių paslaugų, būsto bei aplinkosaugos srityse. Tą parodė savivaldybių išlaidų analizė, atlikta Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) kartu su Finans...
nuotrauka
2022-11-23 06:09
COVID-19 pandemija gyvenimo tempą pakeitė visame pasaulyje, nors apie tokios ligos atsiradimo galimybę mokslininkai skelbė dešimtis metų. Ligos išplitimo išvengti nepavyko. Ir tai nėra paskutinis panašios epidemijos protrūkis – terpių, patogių naujiems virusams vystytis, tik gausėja.
nuotrauka
2022-07-01 08:40
Valstybės investicijų valdymo agentūra (VIVA), valdanti Pagalbos verslui fondą (Fondą), investuos 1,5 mln. Eur į pilnai aptarnaujamų biurų ir bendradarbystės erdvių nuomos sprendimus teikiančią įmonę „Workland“.
nuotrauka
2022-03-22 08:30
Šių metų kovo 16 d. sukako dveji metai, kai Lietuvos verslas veikia pandemijos sąlygomis. Siekdamas įvertinti, kuriuos sektorius pandemija paveikė labiausiai, kredito biuras „Creditinfo Lietuva" palygino įmonių vėlavimo atsiskaityti ir bankroto rizikos rodiklius 2022, 2021 ir 2020 metais. Dėl anksči...
nuotrauka
2021-12-01 09:05
Pastaraisiais metais nemenkas iššūkis teko tiek komercinių palatų nuomininkams, tiek nuomotojams. Dėl pandemijos kaita buvo intensyvi ir dažnai nenuspėjama. Šiandien situacija šioje sferoje gana stabili ir labiau prognozuojama, tačiau tiek nuomininkai, tiek nuomotojai vis dar patiria specifinių sunk...
nuotrauka
2021-08-13 09:03
Apskritai Baltijos šalyse biurai yra vienas didžiausių ir labiausiai kredituojamų komercinio nekilnojamojo turto sričių. Lietuvoje ši sritis yra pritraukusi maždaug 1 mlrd. eurų, arba apie 30–40 proc., visų kredito įstaigų suteiktų nekilnojamojo turto verslo paskolų dalį.
nuotrauka
2021-07-28 09:10
Pandemijos metu medicinos produktų tiekimas strigo ne tik dėl viešųjų pirkimų, tiekėjų pajėgumų, ar dėl koronaviruso pandemijos pakitusių tiekimo grandinių. Daugeliu atvejų nebuvo įvertinti poreikiai, pokyčiai, nesuplanuoti ir nesuprojektuoti scenarijai, nes daugeliui net nekilo mintis, kad šiuos ve...
nuotrauka
2021-07-22 09:27
Pirmąjį pusmetį investicijos į komercinio nekilnojamojo turto (NT) projektus Baltijos šalyse siekė 640 mln. eurų – beveik du kartus daugiau nei 2020 m. pirmoje pusėje. Lietuva išlieka aktyviausiu regionu komercinio NT rinkoje – čia įdarbinta beveik pusė Baltijos šalyse fiksuotų investicijų, antroje ...
nuotrauka
2021-07-15 06:29
2020-ieji supurtė ramų Norvegijos gyvenimą: pandemija, nedarbas, karantinas, Norvegijos kronos nuvertėjimas, naftos kainų svyravimai. Tačiau nepraėjus nė metams, šios šalies ekonomika atsigavo – planuojamas augimas sveikatos priežiūros, statybos, informacinių ir ryšių technologijų, mažmeninės prekyb...
nuotrauka
2021-06-29 07:19
Nuo praėjusių metų lapkričio 7 d., kai šalyje buvo paskelbtas karantinas, iki birželio 28 d. Ekonomikos ir inovacijų ministerija iš viso yra patvirtinusi 164,6 mln. eurų paramą nukentėjusiam verslui. Subsidijoms skirta 124,9 mln. eurų, lengvatinėms paskoloms – 32 mln. eurų, turgavietės mokesčio komp...
nuotrauka
2021-06-23 06:21
Pandemija privertė peržvelgti biurų plėtros ypatumus ir atskleidė naujas tendencijas. Nekilnojamojo turto (NT) projektų plėtotojai bando įvertinti augančias statybų kainas, vis didesnius pastatų tvarumo ir aplinkos reikalavimus, taip pat nuotolinio darbo įtaką. Tad komercinio NT rinkoje iššūkių apst...
nuotrauka
2021-06-14 07:36
Europos Komisija (EK) yra paskelbusi šešis prioritetus 2019–2024 metams: „Europos žaliasis kursas“, „Žmonėms tarnaujanti ekonomika“, „Prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusi Europa“, „Europinės gyvensenos propagavimas“, „Pasaulyje stipresnė Europa“ ir „Naujas postūmis Europos demokratijai“.
nuotrauka
2021-06-10 11:21
Per praėjusius metus darbas iš namų tapo norma, kurią į savo kasdienybę adaptavo daug įmonių. Darbdaviai gali nebesukti galvos kaip organizuoti veiklą darbuotojams dirbant iš namų, tačiau kyla nauji klausimai. Vis garsiau ir dažniau šnekama apie biurų eros pabaigą – ar šios prognozės turi realų pagr...
nuotrauka
2021-06-07 10:56
Nors statistika fiksuoja mažiau bankrotų, tačiau tai tik laikinas reiškinys dėl pasikeitusio juridinių asmenų nemokumo reguliavimo. Beveik neabejotina, jog Seimo sprendimas karantino metu ir 3 mėnesius po jo įmonių vadovams netaikyti pareigos inicijuoti bankrotą bus atšauktas ir tada bankrotų skaiči...
nuotrauka
2021-06-07 10:47
Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki birželio 7 d. iš viso yra patvirtinusi 148,1 mln. eurų paramą nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui.
nuotrauka
2021-06-04 10:06
Karantinas Lietuvos gyventojams atskleidė jų būsto ypatumus: išryškino ne tik namų privalumus, bet ir trūkumus. Didžiąją laiko dalį praleisdami namuose žmonės įvertino būsto plotą, jo išplanavimą ir funkcionalumą.
nuotrauka
2021-06-03 10:55
Staiga sustabdyta valstybės pagalba, lėtesnis, nei tikimasi, ekonomikos atsigavimas ar dar vienas išorės šokas ekonomikai pablogintų suvaržymų paveiktų įmonių finansinę būklę ir padidintų vadinamųjų įmonių zombių skaičių.
nuotrauka
2021-06-02 07:57,      papildyta 2021-06-09 15:00, Papildyta
Statybinių medžiagų ir gaminių trūkumas, tiekimo sutrikimai paprastai yra kompensuojami augančiomis kainomis. Todėl kaip pagrindinė šiuo metu žaliavų kainų augimo priežastis yra įvardijamas atsigaunantis vartojimas, kuriam patenkinti nebepakanka žaliavų pasiūlos.

Statybunaujienos.lt » Pandemijos iššūkiai