Sutarties nutraukimas dėl perteklinės darbo funkcijos: kaip išvengti klaidų ir apginti savo teises?
2024-12-04 15:57
Darbo organizavimo pokyčiai yra neišvengiama šiuolaikinio verslo realybė. Ekonominės krizės, technologijų pažanga ar įmonės veiklos krypties pasikeitimai lemia situacijas, kai tam tikros darbuotojų atliekamos darbo funkcijos darbdaviui tampa perteklinės. Tokiais atvejais Darbo kodeksas (toliau – DK) suteikia darbdaviui teisę nutraukti darbo sutartį, tačiau ši teisė yra apribota griežtomis taisyklėmis. Komentuodama tokias situacijas AVOCAD teisininkė Laura Jodeliukaitė pabrėžia, kad darbuotojų atleidimas tokiais atvejais turi būti vykdomas itin atidžiai ir atsakingai, kadangi taisyklių nesilaikymas darbdaviui gali reikšti teisinius ginčus ir reikšmingus finansinius nuostolius.
Laura JUODELIUKAITĖ, teisininkė
Minimos įmonės
AVOCAD, advokatų profesinė bendrija,
DK yra nustatyta, kad darbdavys turi teisę nutraukti darbo sutartį, jei darbuotojo atliekama darbo funkcija darbdaviui tampa pertekline dėl darbo organizavimo pakeitimų, ar kitų priežasčių, susijusių su darbdavio veikla. Taigi, darbo organizavimo pakeitimai ar kitos su darbdavio veikla susijusios priežastys gali lemti, kad darbuotojo atliekama darbo funkcija darbdaviui tampa perteklinė, t. y. darbdaviui pasikeičia darbuotojo darbo poreikis ir jo atliekama darbo funkcija tampa nereikalinga.
Tokia situacija galėtų būti kai įmonė įdiegia naują technologiją, kuri leidžia automatizuoti tam tikras funkcijas. Dėl šių technologinių pokyčių tam tikrų darbo funkcijų poreikis gali sumažėti, nes šias funkcijas greičiau ir efektyviau atlieka nauja technologija. Pavyzdžiui, įmonė diegia automatizuotą klientų aptarnavimo platformą, kuri geba atsakyti į dažniausiai užduodamus klausimus ir spręsti paprastas problemas. Tokiais atvejais gali sumažėti klientų aptarnavimo specialistų poreikis, nes šias užduotis efektyviai atlieka sistema.
Darbuotojo atliekama darbo funkcija gali būti pripažinta pertekline, kai darbdavys visiškai atsisako šios darbuotojo atliekamos darbo funkcijos arba, siekdamas optimizuoti resursus, nutaria, kad tos pačios ar panašios funkcijos gali būti atliekamos mažesnio darbuotojų skaičiaus ir kt.
Darbo sutarties su darbuotoju nutraukimą lemiančios priežastys, susijusios su darbdavio veikla, gali būti tiek vidinės (darbo organizavimo pertvarkymas, optimizuojant turimus resursus ar pan.), tiek išorinės (ekonominės ar kitos išorinės priežastys, dėl kurių darbdavys nusprendžia sumažinti įmonės veiklos sąnaudas, ar pan.).
Darbuotojų, kurių darbo funkcijos tampa perteklinės, atleidimo sąlygos
Darbo sutarties nutraukimas, kai darbuotojo atliekama darbo funkcija darbdaviui tampa perteklinė, bus teisėtas tik tuo atveju, jei bus laikomasi tam tikrų sąlygų.
Pirmiausia, darbo organizavimo pakeitimai ar kitos su darbdavio veikla susijusios priežastys yra realūs ir lemia konkretaus darbuotojo (ar jų grupės) atliekamos darbo funkcijos nereikalingumą.
Jeigu darbuotojas ginčys jo atleidimo iš darbo teisėtumą, darbdavys privalės įrodyti, kad:
Tačiau darbo sutarties nutraukimas bus laikomas neteisėtu, jei paaiškės, kad darbdavio vykdyti struktūriniai (organizaciniai) pertvarkymai yra fiktyvūs.
- darbo organizavimo pakeitimai ar kitos su darbdavio veikla susijusios priežastys yra realūs;
- būtent tokios priežastys lemia konkretaus darbuotojo (ar jų grupės) atliekamos darbo funkcijos nereikalingumą (priežastis tiesioginiu priežastiniu ryšiu susijusi su tuo, kad darbuotojo atliekama darbo funkcija darbdaviui tapo pertekline).
Fiktyvia priežastimi nutraukti darbo santykius gali būti laikoma situacija, jei, pavyzdžiui, atleidus darbuotoją į jo vietą priimamas naujas asmuo. Panaši situacija gali kilti ir tada, kai darbdavys panaikina pareigybę, tačiau netrukus įsteigia naują pareigybę su identiškomis ar labai panašiomis funkcijomis. Toks elgesys rodytų, kad darbdavio pateiktos priežastys dėl darbo funkcijos nereikalingumo buvo nepagrįstos, kadangi darbuotojo atliekama darbo funkcija iš tiesų nebuvo perteklinė, ir galimai buvo siekiama pateisinti darbo sutarties su tam tikru darbuotoju nutraukimą.
Antra, yra laikomasi darbuotojų atrankos kriterijų. Kai perteklinę darbo funkciją įmonėje atlieka keli darbuotojai, tačiau darbdavys planuoja atleisti tik dalį jų, būtina nustatyti ir taikyti aiškius darbuotojų atrankos kriterijus. Pagal šiuos kriterijus turi būti sprendžiama, kurie darbuotojai liks dirbti, o kurie bus atleisti.
Atleidžiamų darbuotojų atrankos kriterijai turi būti suderinti su darbuotojų atstovais.
Darbdavys patvirtina atleidžiamų darbuotojų atrankos kriterijus, tačiau jie turi būti suderinti su darbo taryba, o jei tokios nėra – su profesine sąjunga. Atranką atleidimui vykdo specialiai tam sudaryta darbdavio komisija, kuri taip pat teikia pasiūlymus dėl darbuotojų atleidimo. Jei nei darbo taryba, nei profesinė sąjunga nėra įsteigtos, darbdavys komisijos nesudaro ir savarankiškai priima sprendimus dėl atrankos kriterijų bei atlieka darbuotojų atranką.
Pirmenybės teisę pasilikti turintys darbuotojai.
Nustatant atleidžiamų darbuotojų atrankos kriterijus, būtina užtikrinti tam tikrų darbuotojų pirmenybės teisę likti dirbti. Pavyzdžiui, pirmenybė išsaugoti darbo vietą suteikiama darbuotojams, kuriems iki senatvės pensijos amžiaus liko mažiau nei treji metai, auginantiems tris ar daugiau vaikų iki 14 metų arba vieniems auginantiems vaiką iki 14 metų, taip pat kitais atvejais, numatytais DK. Pirmenybės teisė taikoma tik tuo atveju, jei darbuotojo kvalifikacija nėra žemesnė nei kitų tos pačios specialybės darbuotojų, dirbančių įmonėje (išskyrus DK numatytą išimtį).
Be to, darbo sutartis negali būti nutraukta su nėščia darbuotoja, darbuotojais, auginančiais vaikus iki trejų metų, ir kitais įstatyme numatytais atvejais.
Trečia, atleidžiamam darbuotojui turi būti siūlomos laisvos darbo vietos. Darbdavys privalo pasiūlyti atleidžiamam darbuotojui kitas laisvas darbo vietas, jei tokių yra. Pirmiausia siūlomos tokios laisvos darbo vietos, kurios atitinka darbuotojo profesiją, kvalifikaciją ir, prireikus, sveikatos būklę. Jei tokių darbo vietų nėra arba darbuotojas atsisako jas užimti, galima siūlyti bet kokį kitą darbą, kurį darbuotojas galėtų atlikti atsižvelgiant į jo sugebėjimus ir sveikatos būklę. Darbdavys neprivalo siūlyti darbo vietų, kurioms darbuotojas neturi tinkamos kvalifikacijos ar neatitinka kitų tai laisvai darbo vietai keliamų reikalavimų. Darbo sutartis gali būti nutraukta tik tuo atveju, jei per įspėjimo laikotarpį (iki penkių darbo dienų iki jo pabaigos) darbovietėje nėra laisvų darbo vietų, į kurias darbuotojas galėtų būti perkeltas su jo sutikimu.
Ketvirta, yra laikomasi darbuotojo įspėjimo apie būsimą atleidimą terminų. Darbdavys privalo laikytis įstatyme numatytų įspėjimo terminų. Jei darbo santykiai trunka ilgiau nei vienerius metus, darbuotojas turi būti įspėtas apie atleidimą prieš vieną mėnesį. Jei darbo santykiai trunka trumpiau nei metus, įspėjimo terminas yra dvi savaitės. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad socialiai pažeidžiamų darbuotojų grupėms, taikomi ilgesni įspėjimo terminai. Atleidžiamam darbuotojui taip pat priklauso išeitinė išmoka. Jei darbo santykiai tęsėsi trumpiau nei vienerius metus, išmoka sudaro pusę jo vidutinio darbo užmokesčio. Jei darbo santykiai truko ilgiau nei metus, išmokos dydis siekia du jo vidutinius darbo užmokesčius.
Darbo sutarties nutraukimas, kai darbuotojo atliekama darbo funkcija darbdaviui tampa perteklinė, yra kompleksinis procesas, kuris reikalauja iš darbdavio ypatingo dėmesio ir atidumo. Laikantis visų įstatymo nustatytų reikalavimų ir procedūrų, galima sumažinti teisinių ginčų riziką, apsaugoti darbuotojų teises ir išvengti finansinių nuostolių dėl neteisėto atleidimo.
Komentaras
2025-01-17 09:31
Pastebėjome, jog ne tik „Summus Capital“, bet ir kiti Baltijos šalyse aktyvūs investuotojai vis dažniau žvalgosi į Lenkiją, o dėl šios priežasties sulaukiame pakartotinių klausimų apie šio sprendimo motyvus. Tam parengemė temų ir klausimų santrauką, kuriuos aptarėme vidiniuose „Zenith“ komandos susi...
2025-01-16 15:45
Lietuvoje darbuotojai turi teisę į apmokamas nedarbingumo atostogas, kurios yra numatytos ir detaliai sureguliuotos teisės aktuose. Nepaisant to, kai kurie darbuotojai, net ir susirgę, pasirenka eiti į darbą.
2025-01-16 14:46
Šiuo metu, EURIBOR viršijant 2,5 proc., Lietuvos gyventojų poreikis įsigyti nuosavą būstą tebėra panašiame lygyje kaip 2023 metais. Tačiau gruodį jau ketvirtą kartą iš eilės įvykęs palūkanų normos mažinimas ir vartotojų įperkamumo galios augimas šiemet leidžia tikėtis teigiamų pokyčių. Vis dėlto, no...
2025-01-15 16:24
„Aš tik statytinis...", „čia tik formaliai mane paskyrė, tikrasis vadovas buvo kitas...", „draugai paprašė formaliai pabūti...", "pinigais disponavau ne aš, buvo kitas vadovas". Tokie ir panašūs pasiteisinimai, girdimi nagrinėjant vadovo atsakomybės klausimus, dažnai glumina teisininkus.
Mažėjančios palūkanos skatina gyventojus skolintis aktyviau, sparčiai auga paskolų verslui porftelis
2025-01-09 16:05
Mažėjančios palūkanų normos vis labiau skatina gyventojus skolintis ir derėtis dėl geresnių turimų paskolų maržų. Didėja tiek naujų būsto paskolų skaičius, tiek ir paskolų srautai, o mėnesinė naujų vartojimo paskolų apimtis pasiekė istoriškai aukštą lygį.
2025-01-09 09:11
Lietuvoje įstatymai reglamentuoja, kada ir kaip dividendai gali būti skirstomi, užtikrinant, kad būtų išlaikomas įmonės mokumas ir akcininkų teisės.
2025-01-08 09:35
Darbo taryba – tai įmonės ar institucijos darbuotojų išrinkti atstovai, atstovaujantys darbuotojų interesams, ginantys darbuotojų profesines, darbo, ekonomines, socialines teises. Ši taryba privalo būti sudaryta darbdavio iniciatyva, kai darbuotojų skaičius viršija 20, išskyrus Darbo kodekse numatyt...
2025-01-06 14:08
Lietuva laiku neįgyvendino 2020 m. Europos Sąjungos (ES) priimtų PVM direktyvos pakeitimų, kurie buvo skirti smulkaus verslo schemos (SVS) taikymui ir virtualiai teikiamų paslaugų apmokestinimo vietos nustatymui. Šie pakeitimai, kuriuos visos ES valstybės narės turėjo įtraukti į savo nacionalinę tei...
2024-12-31 14:02
Ateinantys 2025-ieji metai bus ir vėl labai karšti metai, tiesa, kiek vėsesni nei buvę 2023-ieji ir 2024-ieji. Čia klimato prognozė. Tačiau taip pat labai norėtųsi, kad pasaulyje ir Lietuvoje pradėtų vėsti ir politinės, geopolitinės, tarptautinės prekybos nesutarimų „temperatūros“. Vis dėlto panašu,...
2024-12-30 12:55
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja apie reikšmingus Darbo kodekso (DK) pakeitimus, kurie įsigalioja nuo 2025 m. sausio 1 d. Šie pokyčiai apima tiek darbuotojų teisių apsaugos stiprinimą, tiek darbo santykių skaidrumo užtikrinimą.
2024-12-27 11:56
2024 m. lapkričio 25 d. rytą Vilniuje, netoli oro uosto, šalia gyvenamojo namo nukritus ir sudužus Ispanijos oro bendrovės „Swift Air" lėktuvui „Boeing 737-476 (SF)", buvo padaryta žala ne tik lėktuvu gabentiems kroviniams ir paštui, tačiau ir trečiosioms šalims. Nukentėję gyventojai, kiti tretieji ...
2024-12-17 16:27
Palaipsniui mažėjanti „Euribor" palūkanų norma, gerėjančios galimybės pasiskolinti didesnę sumą ir kiti faktoriai skatina Lietuvos gyventojus į sprendimą įsigyti nuosavą būstą žiūrėti vis pozityviau. Pasiruošę svarbiam žingsniui, gyventojai vis dažniau renkasi būsto paskolos reikalus tvarkyti nuotol...
2024-12-17 16:14
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja, kad darbo ginčų komisijos (DGK) dažnai sulaukia darbuotojų prašymų pripažinti atleidimą iš darbo neteisėtu, kai darbdavys, remdamasis nepatenkinamais išbandymo rezultatais, nutraukia darbo sutartį.
2024-12-16 09:11
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) dažnai sulaukia darbdavių klausimų dėl svarbiausių darbo santykių aspektų. Štai trys aktualiausios temos, padedančios užtikrinti tinkamą darbo santykių administravimą ir laikytis teisės aktų reikalavimų.
2024-12-14 06:08
Kalėdiniams renginiams okupuojant darbo kalendorius, advokatų kontoros „TGS Baltic“ partnerė, Darbo teisės specializacijos grupės vadovė dr. Ieva Povilaitienė primena – šventiniai įmonės renginiai yra ne tik smagaus laiko praleidimo, bet ir potencialių teisės pažeidimų vieta.
2024-12-10 15:37
Gruodis – metas, kai verta prisiminti svarbius finansinius įsipareigojimus. Vienas tokių – nekilnojamojo turto mokestis. Artėjant gruodžio 16-ajai, paskutinei mokesčio sumokėjimo dienai, naudinga pasitikrinti, ar turite prievolę šį mokestį mokėti, ar esate atleidžiami nuo jo pagal taikomas lengvatas...
2024-12-09 13:35
Toliau mažėjant EURIBOR ir rinkoms tikintis tolesnio jos mažėjimo 2025 m., toliau traukiasi namų ūkių būsto ir įmonių tikrųjų naujų paskolų palūkanų normos. Pingant skolinimuisi, gyventojams vis aktyviau teikiami kreditai – tiek būsto, tiek vartojimo. Įmonių skolinimasis auga nuosaikiau. Mažėjant pa...
2024-12-05 16:10
Artėjant švenčių maratonui, verta prisiminti dar šį rudenį priimtus Darbo kodekso pakeitimus. Darbo kodekse įtvirtinta galimybė netrumpinti darbuotojui prieššventinės dienos, apmokant kaip už viršvalandinį darbą, darbo organizavimą švenčių laikotarpiu padarė lankstesnį ir aiškesnį tiek darbuotojams,...
2024-12-05 09:42
Diskusijos apie keturių darbo dienų savaitę Lietuvoje bei pasaulyje vis atsinaujina. O tai dažniausiai kyla iš visuomenėje didėjančio poreikio lanksčiau derinti darbą ir asmeninį gyvenimą. Natūralu, vieni ekspertai pasisako „už" šios idėjos įgyvendinimą, o kiti – „prieš". Politinių partijų nariai ne...
2024-12-05 08:07
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) primena, kad kasmetinės atostogos yra darbuotojo teisė, tačiau ši teisė nėra amžina. Jei sukauptų atostogų neišnaudojate per tam tikrą laikotarpį, teisė į jas gali būti prarasta. Taigi svarbu žinoti, kaip veikia atostogų kaupimo ir „nusirašymo“ taisyklės ir kokios a...