2024 vasario 23 d. penktadienis, 22:57
Reklama  |  facebook

Vilnius imasi diegti tvarumo reikalavimus NT vystytojams

2022-03-31 08:51
Karas Ukrainoje turės įtakos ir Lietuvos komercinio nekilnojamojo turto (NT) sektoriui. Nerimaujama dėl brangstančių statybinių medžiagų, galimo jų ir darbo jėgos trūkumo, darbuotojams iš Ukrainos išvykus ginti savo tėvynės. Tuo tarpu sostinės NT vystytojų laukia dar vienas iššūkis – 2021 m. patvirtintame Vilniaus bendrajame plane numatyta, kad didesni nei 5 tūkst. kv. m ploto pastatai privalės būti sertifikuojami pagal pasirinktą Europos Sąjungoje (ES) pripažįstamą tvarumo standartą.
nuotrauka
Egidijus DARGEVIČIUS, „Vesta Consulting“ Tvarių pastatų skyriaus vadovas


Minimos įmonės
VESTA Consulting, UAB
Vilniaus m. savivaldybė,
Kapitel (buvusi E.L.L. Nekilnojamas turtas), UAB
Akropolis Group, UAB

Pernai Lietuvoje tarptautiniais tvarumo sertifikatais, tokiais kaip BREEAM, LEED, WELL ar „Fitwel“, buvo įvertinti 88 pastatai. Tvarumo konsultantai prognozuoja, kad šiemet rinka pasipildys daugiau kaip 40 sertifikuotų pastatų. Vilniuje NT vystytojų dėmesį tvaresniems pastatams paskatins ne tik pasaulyje vis labiau įsigalinčios tvarumo tendencijos, bet ir bendrasis miesto planas.

„Iki šiol pastatų sertifikavimas buvo NT vystytojų savanoriškas sprendimas. Po Vilniaus bendrojo plano patvirtinimo visi naujai statomi bei rekonstruojami pastatai, kurie yra didesni nei 5 tūkst. kv. m, privalo būti sertifikuojami pagal statytojo pasirinktą Lietuvoje ar ES pripažįstamą pastatų sertifikavimo pagal darnios plėtros kriterijus sistemą“, – pasakoja „Vesta Consulting“ Tvarių pastatų skyriaus vadovas Egidijus Dargevičius.

Pasak jo, pastato sertifikavimas pagal tvarumo standartus privalomas nepriklausomai nuo jo paskirties – vadinasi, tai gali būti taikoma ne tik komercinės paskirties projektams, bet ir itin dideliems gyvenamiesiems daugiabučiams.

„Apie pastato sertifikavimą NT vystytojams reikia pagalvoti dar prieš pirminę projekto koncepciją, t. y. dar prieš imantis projektavimo darbų. Antraip gali būti per vėlu ir net per brangu diegti reikalingus sprendimus, be kurių neįmanoma gauti tam tikrą įvertinimą arba išvis sertifikuoti pastatą pagal pasaulyje pripažintas vertinimo sistemas. Galutinis pastato tvarumo sertifikatas išduodamas tik pastačius bei pridavus pastatą“, – aiškina E. Dargevičius.

Rekonstruojami ar kurį laiką eksploatuojami pastatai taip pat gali būti sertifikuojami pagal „BREEAM In-Use“ ar „LEED O+M (Operations and Maintenance)“ schemas, kurios nėra taikomos naujiems, dar tik vystomiems projektams.

Įgyvendinimo tvarka dar neparengta

Nauji reikalavimai sertifikuoti statinius NT vystytojams taikomi ne visame Vilniuje, bet patvirtintose miesto teritorijose – sostinės centre, Senamiestyje, Užupyje, Lukiškėse, Naujamiestyje, Žvėryne, Šnipiškėse, Tuskulėnuose, Šiaurės miestelyje, Šaltūnuose ir Vilkpėdėje.

Vis dėlto NT vystytojai gali kol kas lengviau atsipūsti – Vilniaus miesto bendrajame plane numatytas pastatų sertifikavimas dar neturi sudarytos aiškios taikymo įgyvendinimo programos.

„Kol kas nė viena Lietuvos savivaldybė neturi šio reikalavimo dėl naujai statomų ar rekonstruojamų statinių sertifikavimo pagal tvarumo standartus, Vilnius yra pirmasis parodęs iniciatyvą šioje srityje. Poįstatyminio akto ir reglamentavimo dar neturime, nes tikimės, kad tvarumo nuostatos bus rengiamos aukštesniu lygmeniu – šiuo atveju, tuo turėtų pasirūpinti Aplinkos ministerija“, – teigia Vilniaus miesto savivaldybės Teritorijų planavimo ir plėtros projektų skyriaus specialistė Jolita Bernatavičienė.

Pasak jos, panaši situacija buvo ir su Infrastruktūros plėtros įstatymu – dar iki jo patvirtinimo sostinė atliko namų darbus ir nustatė reikalingas įmokų zonas, tad priėmus įstatymą jo įgyvendinimas buvo sklandesnis. To tikimasi įgyvendinant ir pastatų sertifikavimo reikalavimą.
„Tai, kad dar neturime sistemos, kaip užtikrinti reikalavimo sertifikuoti naujus ir rekonstruojamus statinius pagal tvarumo standartus įgyvendinimą, nereiškia, kad leidžiame sostinėje vystyti netvarius NT projektus – tvarumą reglamentuoja tiek statybos ir teritorijų planavimo įstatymai, tiek įvairūs poįstatyminiai aktai“, – pabrėžia J. Bernatavičienė.

NT vystytojai iššūkių nemato

NT vystytojai, jau dabar vystantys ar planuojantys pastatus pagal tvarumo standartus, naują reikalavimą sutinka palankiai.

„Plėtodami komercinės paskirties projektus taikome jiems aukščiausius kokybės reikalavimus – visi mūsų Lietuvoje ir Latvijoje, valdomi prekybos centrai, išskyrus 2021 gale įsigytą prekybos centrą „Akropole Alfa“ Rygoje, yra sertifikuoti pagal BREEAM tvarumo standartus. Prekybos centrų sertifikavimas yra viena iš „Akropolis Group“ vykdomos tvarumo programos dalių, apimančios dėmesį aplinkosaugai, socialinei aplinkai ir valdysenai“, – komentuoja „Akropolis Group“ Rinkodaros ir komunikacijos departamento vadovas Dominykas Mertinas.

Pasak jo, prekybos centrų naudojami aplinkai ir žmonėms draugiškesni sprendimai užtikrina geresnes sąlygas tiek prekybos centrų darbuotojams, tiek jų lankytojams. Vilkpėdėje planuojamas daugiafunkcinis kvartalas „Akropolis Vingis“ taip pat bus vystomas laikantis tarptautinio standarto BREEAM reikalavimų, jame bus naudojama žalioji energija.

„Tvarumas nėra neįveikiamas iššūkis, o veikiau NT rinkoje įsitvirtinęs statybų standartas. Diegdami tvaresnius sprendimus ne tik galime pasiekti aukštesnę vystomų NT projektų kokybę, bet ir veikiame kaip socialiai atsakingas verslas – tik pasirinkę tinkamus sprendimus galime sumažint valdomų ir vystomų pastatų poveikį aplinkai ir prisidėti prie klimato kaitos mažinimo“, – teigia D. Mertinas.

Jam pritaria ir Estijos kapitalo NT plėtros bendrovės „Kapitel“ įgaliota vadovė Lietuvoje Amelija Rudenko – naujų administracinių pastatų sertifikavimas tapo nerašyta norma, o Vilniaus bendrojo plano reikalavimas dar labiau padidins NT rinkos kokybę.

„Nors pastatų sertifikavimas reikalauja papildomų pastangų ir investicijų, tai prisideda prie bendros pastato vertės padidinimo, klientų lojalumo ir tvarios bei kokybiškos paslaugos kūrimo. Dėl šios priežasties nuo 2015 m. mūsų įmonių grupėje laikomasi sprendimo visus naujus projektus sertifikuoti pagal BREEAM tvarių pastatų standartą ne žemesniu nei „Very Good“ lygiu“, – sako A. Rudenko.

Šiuo metu „Kapitel“ sertifikuotų pastatų portfelyje – verslo centras „Narbuto 5“ Vilniuje, „I. P. Pavlova 5“ Prahoje ir „Sõpruse Ärimaja“ Taline, prekybos centras „Panorama Vilniuje ir „Viru Keskus“ Taline. Vilniuje planuojamas biurų pastatas šalia „Compensa“ koncertų salės taip pat bus sertifikuojamas.

Sertifikuotų pastatų daugėja

Pasak E. Dargevičiaus, pastatų sertifikavimas Lietuvoje įgauna vis didesnį pagreitį.

„Pastaruosius trejus metus sertifikuojamų pastatų skaičiaus augimas siekia 20-30 proc. per metus. NT sertifikavimą skatina ne tik užsakovų, vystytojų ar klientų iniciatyvos, bet ir Taksonomijos reglamentas, jau dabar įvedantis prievolę tam tikriems subjektams deklaruoti turimo finansinio ar NT turto tvarumą. NT vystytojai jau supranta, kad sertifikuotas pastatas, nepaisant didesnių investicijų, atsiperka didesne verte, mažesnėmis energinėmis sąnaudomis bei greitesniu likvidumu“, – sako „Vesta Consulting“ atstovas.

Anot pašnekovo, pastatų sertifikavimas nėra sudėtingas procesas – dažniausiai pasitelkiami tvarumo konsultantai, kurie viso projekto metu konsultuoja NT vystytoją, projektavimo komandą bei generalinį rangovą ir rūpinasi sklandžiu pastato sertifikavimu.

„Vis stipriau įsitvirtina tendencija, kad pastatuose, nepriklausomai nuo jų paskirties, kuriuose dirba žmonės, turi būti investuojama į žalius sprendimus bei tvarumą, dėmesį skiriant tiek aplinkai, tiek žmogaus sveikatai. Tai tik laiko klausimas, kada įvyks lūžis ir gyvenamųjų pastatų sektoriuje – šių projektų sertifikavimas taip pat yra aktualus“, – pastebi E. Dargevičius.
Statybunaujienos.ltKomentaras

nuotrauka
2024-02-21 15:12
Apyvartiniai taršos leidimai (ATL) didžiajai daliai visuomenės yra terra incognita – kažkur girdėta, bet niekad nečiupinėta. Ir nekeista – iki šiol jie didžiąja dalimi buvo taikomi daliai didžiųjų įmonių kaip kovos su klimato kaita priemonė. Tačiau žaidimo taisyklės keičiasi – vos po poros metų net ...
nuotrauka
2024-02-21 08:50
Valstybinė darbo inspekcija primena, kad darbdaviai privalo įgyvendinti lyčių lygybės ir nediskriminavimo kitais pagrindais principus. Tai reiškia, kad bet kokių darbdavio santykių su darbuotojais atvejais yra draudžiama tiesioginė ir netiesioginė diskriminacija, priekabiavimas, seksualinis priekabi...
nuotrauka
2024-02-20 12:03
Pirmojo būsto įsigijimas – dažnai labai maloni, bet ir varginanti patirtis. Jei būstas perkamas su paskola, tai tampa kur kas ilgesniu ir sudėtingesniu procesu. Kadangi namai – nepigus pirkinys, labai svarbu žinoti keletą taisyklių, kurių laikantis mažėja tikimybė nusipirkti ne tai, ko iš tikrųjų no...
nuotrauka
2024-02-15 12:44
Kiekvienas žmogus nuosavybės teise gali įgyti norimus daiktus: perkame butą, automobilio stovėjimo vietą ar kitą nekilnojamąjį turtą, o nuosavybės teisės forma būna nurodyta sudarant pirkimo–pardavimo sutartį. Tačiau nuosavybės teisė, priklausomai nuo situacijos, gali turėti tam tikrų išimčių, kuria...
nuotrauka
2024-02-09 09:43
Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys Almantas Stankūnas kreipėsi į Vilniaus merą Valdą Benkunską ir administracijos direktorių Adomą Bužinską, reikalaudamas informacijos apie sustabdytų statybos darbų, sutarties kainos indeksavimo ir statybos darbų pabaigimo termino nukėlimo teisėtumą.
nuotrauka
2024-02-08 19:53
Vadovaujantis Darbo kodekso 112–113 str., darbuotojas turi dirbti pagal darbo sutartyje sulygtą darbo laiko normą ir režimą. VDI atkreipia dėmesį, kad darbo laiko norma nustato, kiek valandų darbuotojas privalo dirbti per apskaitinį laikotarpį, pvz., savaitę, o darbo laiko režimas lemia, kaip šios v...
nuotrauka
2024-02-01 09:37
Darbo kodekse numatoma, kad kiekvienam darbuotojui turi būti suteiktos ne mažiau kaip 20 darbo dienų (jeigu dirbama penkias darbo dienas per savaitę) arba ne mažiau kaip 24 darbo dienų (jeigu dirbama šešias darbo dienas per savaitę) kasmetinės atostogos. Jeigu darbo dienų per savaitę skaičius yra ma...
nuotrauka
2024-01-31 09:12
Pastaruoju metu būsto įperkamumas Lietuvoje mažėjo ir viešojoje erdvėje buvo daug diskusijų bei skambių, net apokaliptinių antraščių. Tačiau, ką jis iš tiesų reiškia būsto pirkėjams, koks jis buvo anksčiau, kokius faktorius reikia vertinti ieškant sprendimo, ar būstą pirkti, informacijos nėra daug. ...
nuotrauka
2024-01-30 10:27
Europos Centrinio Banko (ECB) valdančioji taryba ketvirtadienį nusprendė nekeisti nė vienos iš trijų pagrindinių palūkanų normų. Jos lieka rekordiškai didelės. Žinoma, verslo tai nedžiugina, nes prieiga prie pinigų irgi išlieka rekordiškai bloga (Lietuvoje ypač, bet nesaldu ir mūsų kaimynėms, ir vis...
nuotrauka
2024-01-25 10:57
Sausio 23 d. Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) atstovai dar kartą susitiko su Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) vadovybe dėl žemės įsigijimo ribojimo įstatymo. Ūkininkai jau seniai teigia, kad galiojantis įstatymas neveikia; pasak jų, verslininkai išmoko rasti landas ir taip savo rankose sukaupė žemių plotus viršij...
nuotrauka
2024-01-24 06:08
Iki šiol Lietuvoje susiklosčiusi praktika pasikeitė: nekilnojamas turtas jo pirkėjui dažnu atveju buvo parduodamas su daline apdaila, t. y. įregistravus 85 proc. statinio baigtumą. Nuo šių metų pradžios įsigaliojo nauja Statybos įstatymo redakcija, kurioje numatyta, kad sandorius dėl nekilnojamo tur...
nuotrauka
2024-01-16 09:27
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2023 metų gruodžio mėnesio reikšmė paaugo 0,5%. Bendras butų kainų lygis Lietuvos didmiesčiuose per pastaruosius 12 mėn...
nuotrauka
2024-01-10 06:45
Kiekvienais metais gyventojams teikiant metines pajamų deklaracijas yra grąžinamos žymios sumos gyventojų pajamų mokesčio (GPM). Tačiau nemaža dalis gyventojų savo metines pajamų deklaracijas pateikia šių neišanalizavę ir sutinka su VMI automatiškai parengtais skaičiavimais ir tarsi dalyvauja loteri...
nuotrauka
2024-01-09 16:05
Neskausmingas JAV darbo rinkos atšalimas, sėkmė kovojant su infliacija ir lūkesčiai dėl kitų centrinio banko bazinių palūkanų normų sprendimų buvo pagrindiniai motyvai, užbaigę praėjusius metus pasaulio ekonomikoje. Tad kokio palūkanų normų sumažėjimo galime tikėtis šiemet ir ką rodo infliacijos pro...
nuotrauka
2024-01-08 09:18
2023 metus nekilnojamojo turto (NT) rinkoje galėtume pavadinti besitęsiančio neapibrėžtumo, atsargių vilčių, persiorientavimo ir alternatyvių sprendimų paieškų metais. Ryškiausia praeitų metų tema NT rinkoje – būsto įperkamumas, kuris pasiekė rekordines žemumas.
nuotrauka
2024-01-03 14:09
Po 2022 m. riedėjimo nuo kalno, 2023 m. būsto rinka pasižymėjo seniai matytu stabilumu: per 2023-iuosius Vilniuje buvo parduoti 2302 butai (2022 m. – 2252 butai), paskutinio ketvirčio rezultatai metų kontekste taip pat neišsiskyrė – buvo realizuoti 549 nauji butai (2023 m. III ketv. – 533 butai).
nuotrauka
2023-12-28 13:21
Parduotų būstų skaičius rudenį toliau mažėjo, naujos statybos būstų pardavimai, palyginti su praėjusiais metais, susitraukė labiau nei senos statybos būstų. Nors pardavimų skaičius sumažėjo, pinigų suma, išleidžiama būstui įsigyti, vis dar yra didelė dėl išaugusių kainų. O pakilus palūkanų normoms i...
nuotrauka
2023-12-28 11:59
Vadovaujantis Europos parlamento ir tarybos direktyva, valstybės narės turi užtikrinti, kad nuo 2024 m. sausio 1 d. biologinės atliekos būtų atskiriamos ir perdirbamos jų susidarymo vietoje, arba surenkamos atskirai ir nemaišomos su kitų tipų atliekomis.
nuotrauka
2023-12-20 10:36
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2023 metų lapkričio mėnesio reikšmė paaugo 0,1% (2023 metų spalio mėnesį buvo fiksuojamas 0,1% sumažėjimas). Bendras bu...
nuotrauka
2023-12-15 09:48
Nuo sausio 1 d. įsigalios Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo nauja redakcija – Asmens su negalia teisių apsaugos pagrindų įstatymas. Įstatymo pataisose reglamentuojama, kad keisis negalios vertinimo modelis, didės paslaugų ir pagalbos prieinamumas žmonėms su negalia, operatyviau bus teikiam...

Statybunaujienos.lt » Komentaras