2025 m. liepos 20 d. sekmadienis, 5:30:04
Reklama  |  facebook

Vilnius imasi diegti tvarumo reikalavimus NT vystytojams

2022-03-31 08:51
Karas Ukrainoje turės įtakos ir Lietuvos komercinio nekilnojamojo turto (NT) sektoriui. Nerimaujama dėl brangstančių statybinių medžiagų, galimo jų ir darbo jėgos trūkumo, darbuotojams iš Ukrainos išvykus ginti savo tėvynės. Tuo tarpu sostinės NT vystytojų laukia dar vienas iššūkis – 2021 m. patvirtintame Vilniaus bendrajame plane numatyta, kad didesni nei 5 tūkst. kv. m ploto pastatai privalės būti sertifikuojami pagal pasirinktą Europos Sąjungoje (ES) pripažįstamą tvarumo standartą.
nuotrauka
Egidijus DARGEVIČIUS, „Vesta Consulting“ Tvarių pastatų skyriaus vadovas


Minimos įmonės
VESTA Consulting, UAB
Vilniaus m. savivaldybė,
Kapitel (buvusi E.L.L. Nekilnojamas turtas), UAB
Akropolis Group, UAB

Pernai Lietuvoje tarptautiniais tvarumo sertifikatais, tokiais kaip BREEAM, LEED, WELL ar „Fitwel“, buvo įvertinti 88 pastatai. Tvarumo konsultantai prognozuoja, kad šiemet rinka pasipildys daugiau kaip 40 sertifikuotų pastatų. Vilniuje NT vystytojų dėmesį tvaresniems pastatams paskatins ne tik pasaulyje vis labiau įsigalinčios tvarumo tendencijos, bet ir bendrasis miesto planas.

„Iki šiol pastatų sertifikavimas buvo NT vystytojų savanoriškas sprendimas. Po Vilniaus bendrojo plano patvirtinimo visi naujai statomi bei rekonstruojami pastatai, kurie yra didesni nei 5 tūkst. kv. m, privalo būti sertifikuojami pagal statytojo pasirinktą Lietuvoje ar ES pripažįstamą pastatų sertifikavimo pagal darnios plėtros kriterijus sistemą“, – pasakoja „Vesta Consulting“ Tvarių pastatų skyriaus vadovas Egidijus Dargevičius.

Pasak jo, pastato sertifikavimas pagal tvarumo standartus privalomas nepriklausomai nuo jo paskirties – vadinasi, tai gali būti taikoma ne tik komercinės paskirties projektams, bet ir itin dideliems gyvenamiesiems daugiabučiams.

„Apie pastato sertifikavimą NT vystytojams reikia pagalvoti dar prieš pirminę projekto koncepciją, t. y. dar prieš imantis projektavimo darbų. Antraip gali būti per vėlu ir net per brangu diegti reikalingus sprendimus, be kurių neįmanoma gauti tam tikrą įvertinimą arba išvis sertifikuoti pastatą pagal pasaulyje pripažintas vertinimo sistemas. Galutinis pastato tvarumo sertifikatas išduodamas tik pastačius bei pridavus pastatą“, – aiškina E. Dargevičius.

Rekonstruojami ar kurį laiką eksploatuojami pastatai taip pat gali būti sertifikuojami pagal „BREEAM In-Use“ ar „LEED O+M (Operations and Maintenance)“ schemas, kurios nėra taikomos naujiems, dar tik vystomiems projektams.

Įgyvendinimo tvarka dar neparengta

Nauji reikalavimai sertifikuoti statinius NT vystytojams taikomi ne visame Vilniuje, bet patvirtintose miesto teritorijose – sostinės centre, Senamiestyje, Užupyje, Lukiškėse, Naujamiestyje, Žvėryne, Šnipiškėse, Tuskulėnuose, Šiaurės miestelyje, Šaltūnuose ir Vilkpėdėje.

Vis dėlto NT vystytojai gali kol kas lengviau atsipūsti – Vilniaus miesto bendrajame plane numatytas pastatų sertifikavimas dar neturi sudarytos aiškios taikymo įgyvendinimo programos.

„Kol kas nė viena Lietuvos savivaldybė neturi šio reikalavimo dėl naujai statomų ar rekonstruojamų statinių sertifikavimo pagal tvarumo standartus, Vilnius yra pirmasis parodęs iniciatyvą šioje srityje. Poįstatyminio akto ir reglamentavimo dar neturime, nes tikimės, kad tvarumo nuostatos bus rengiamos aukštesniu lygmeniu – šiuo atveju, tuo turėtų pasirūpinti Aplinkos ministerija“, – teigia Vilniaus miesto savivaldybės Teritorijų planavimo ir plėtros projektų skyriaus specialistė Jolita Bernatavičienė.

Pasak jos, panaši situacija buvo ir su Infrastruktūros plėtros įstatymu – dar iki jo patvirtinimo sostinė atliko namų darbus ir nustatė reikalingas įmokų zonas, tad priėmus įstatymą jo įgyvendinimas buvo sklandesnis. To tikimasi įgyvendinant ir pastatų sertifikavimo reikalavimą.
„Tai, kad dar neturime sistemos, kaip užtikrinti reikalavimo sertifikuoti naujus ir rekonstruojamus statinius pagal tvarumo standartus įgyvendinimą, nereiškia, kad leidžiame sostinėje vystyti netvarius NT projektus – tvarumą reglamentuoja tiek statybos ir teritorijų planavimo įstatymai, tiek įvairūs poįstatyminiai aktai“, – pabrėžia J. Bernatavičienė.

NT vystytojai iššūkių nemato

NT vystytojai, jau dabar vystantys ar planuojantys pastatus pagal tvarumo standartus, naują reikalavimą sutinka palankiai.

„Plėtodami komercinės paskirties projektus taikome jiems aukščiausius kokybės reikalavimus – visi mūsų Lietuvoje ir Latvijoje, valdomi prekybos centrai, išskyrus 2021 gale įsigytą prekybos centrą „Akropole Alfa“ Rygoje, yra sertifikuoti pagal BREEAM tvarumo standartus. Prekybos centrų sertifikavimas yra viena iš „Akropolis Group“ vykdomos tvarumo programos dalių, apimančios dėmesį aplinkosaugai, socialinei aplinkai ir valdysenai“, – komentuoja „Akropolis Group“ Rinkodaros ir komunikacijos departamento vadovas Dominykas Mertinas.

Pasak jo, prekybos centrų naudojami aplinkai ir žmonėms draugiškesni sprendimai užtikrina geresnes sąlygas tiek prekybos centrų darbuotojams, tiek jų lankytojams. Vilkpėdėje planuojamas daugiafunkcinis kvartalas „Akropolis Vingis“ taip pat bus vystomas laikantis tarptautinio standarto BREEAM reikalavimų, jame bus naudojama žalioji energija.

„Tvarumas nėra neįveikiamas iššūkis, o veikiau NT rinkoje įsitvirtinęs statybų standartas. Diegdami tvaresnius sprendimus ne tik galime pasiekti aukštesnę vystomų NT projektų kokybę, bet ir veikiame kaip socialiai atsakingas verslas – tik pasirinkę tinkamus sprendimus galime sumažint valdomų ir vystomų pastatų poveikį aplinkai ir prisidėti prie klimato kaitos mažinimo“, – teigia D. Mertinas.

Jam pritaria ir Estijos kapitalo NT plėtros bendrovės „Kapitel“ įgaliota vadovė Lietuvoje Amelija Rudenko – naujų administracinių pastatų sertifikavimas tapo nerašyta norma, o Vilniaus bendrojo plano reikalavimas dar labiau padidins NT rinkos kokybę.

„Nors pastatų sertifikavimas reikalauja papildomų pastangų ir investicijų, tai prisideda prie bendros pastato vertės padidinimo, klientų lojalumo ir tvarios bei kokybiškos paslaugos kūrimo. Dėl šios priežasties nuo 2015 m. mūsų įmonių grupėje laikomasi sprendimo visus naujus projektus sertifikuoti pagal BREEAM tvarių pastatų standartą ne žemesniu nei „Very Good“ lygiu“, – sako A. Rudenko.

Šiuo metu „Kapitel“ sertifikuotų pastatų portfelyje – verslo centras „Narbuto 5“ Vilniuje, „I. P. Pavlova 5“ Prahoje ir „Sõpruse Ärimaja“ Taline, prekybos centras „Panorama Vilniuje ir „Viru Keskus“ Taline. Vilniuje planuojamas biurų pastatas šalia „Compensa“ koncertų salės taip pat bus sertifikuojamas.

Sertifikuotų pastatų daugėja

Pasak E. Dargevičiaus, pastatų sertifikavimas Lietuvoje įgauna vis didesnį pagreitį.

„Pastaruosius trejus metus sertifikuojamų pastatų skaičiaus augimas siekia 20-30 proc. per metus. NT sertifikavimą skatina ne tik užsakovų, vystytojų ar klientų iniciatyvos, bet ir Taksonomijos reglamentas, jau dabar įvedantis prievolę tam tikriems subjektams deklaruoti turimo finansinio ar NT turto tvarumą. NT vystytojai jau supranta, kad sertifikuotas pastatas, nepaisant didesnių investicijų, atsiperka didesne verte, mažesnėmis energinėmis sąnaudomis bei greitesniu likvidumu“, – sako „Vesta Consulting“ atstovas.

Anot pašnekovo, pastatų sertifikavimas nėra sudėtingas procesas – dažniausiai pasitelkiami tvarumo konsultantai, kurie viso projekto metu konsultuoja NT vystytoją, projektavimo komandą bei generalinį rangovą ir rūpinasi sklandžiu pastato sertifikavimu.

„Vis stipriau įsitvirtina tendencija, kad pastatuose, nepriklausomai nuo jų paskirties, kuriuose dirba žmonės, turi būti investuojama į žalius sprendimus bei tvarumą, dėmesį skiriant tiek aplinkai, tiek žmogaus sveikatai. Tai tik laiko klausimas, kada įvyks lūžis ir gyvenamųjų pastatų sektoriuje – šių projektų sertifikavimas taip pat yra aktualus“, – pastebi E. Dargevičius.
Statybunaujienos.lt



Komentaras

nuotrauka
2025-07-16 10:06
Liūtys ir audros, vasaros sausros ir neprognozuojamos šilumos bangos, vis kylantis jūros lygis – klimato pokyčiai vis dažniau parodo savo nagus ir Baltijos regione. Tai, kas kažkada atrodė kaip tolima pasaulio problema ar Holivudo katastrofų filmo scenarijus, šiandien – jau mūsų kasdienybės dalis. ...
nuotrauka
2025-07-16 09:41
Šią savaitę startavo didžiausias Lietuvoje miesto festivalis „Midsummer Vilnius". Pagrindinio renginio mecenato „EIKA Group" vadovas Domas Dargis teigia, kad kultūra yra klestinčio miesto pamatas, todėl džiaugiasi galimybe jau devintus metus iš eilės prisidėti prie sostinės meno, muzikos ir kultūros...
nuotrauka
2025-07-10 09:39
Lietuvos būsto rinka demonstruoja aiškius atsigavimo signalus po 2022–2024 metų sąstingio. Naujausi duomenys atskleidžia ne tik kainų augimą, bet ir realų sandorių aktyvumo padvigubėjimą, o tai leidžia optimistiškai žvelgti į tolesnę rinkos raidą.
nuotrauka
2025-07-10 08:08
Lietuva pasiekė istorines aukštumas atsinaujinančios energetikos srityje – šių metų birželį net 80 proc. visos šalyje suvartotos elektros buvo pagaminta iš saulės, vėjo ir vandens. Spartus atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) augimas mažina priklausomybę nuo importo, stiprina šalies prekybos bal...
nuotrauka
2025-07-09 10:23
Kraustantis iš tėvų namų ir ieškant naujos gyvenamosios vietos, daugumai akys pirmiausia krypsta į interjerą, būsto lokaciją, dydį. Deja, tačiau graži būsto išvaizda dar negarantuoja sklandaus gyvenimo jame, o pirmoji nuomos patirtis neretai tampa ir pirmąja rimta pamoka. Ką reikėtų žinoti, kad pirm...
nuotrauka
2025-07-09 10:09
Namų statyba prasideda ne nuo plytų, o nuo tinkamo žemės sklypo. Tačiau, nors Lietuvoje yra beveik 3,5 mln. ha privačios žemės ūkio paskirties žemės, ne kiekviena jų tinkama gyvenamajai statybai. Apie tai, kokius aspektus svarbu įvertinti, kad iš pirmo žvilgsnio patrauklus sklypas nevirstų galvos sk...
nuotrauka
2025-07-08 09:08
Kompetentinga institucija pataria, perkančioji organizacija pasinaudoja rekomendacija ir vėliau pripažįstama pažeidusi Viešųjų pirkimų įstatymą (VPĮ) bei patiria finansinių nuostolių. Advokatų kontoros TEGOS (buv. „TGS Baltic“) vyresnioji teisininkė Vitalija Varnaitienė ieško atsakymo, kas tokiu atv...
nuotrauka
2025-07-07 13:57
Pasibaigusi Seimo pavasario sesija buvo kupina kontrastų, o Parlamento priimti įstatymai palieka dvejopą įspūdį. Viena vertus, buvo daromi pažangūs sprendimai, modernizuojantys ir stiprinantys mūsų ekonomiką. Bet kartu netrūko pokyčių, kurie visas geras pastangas vienu ypu gali nubraukti.
nuotrauka
2025-07-07 07:39
Vasara jau čia, o kartu su ja ir atostogų sezonas. Tačiau nors daug kas tikisi per atostogas atsikvėpti nuo darbų, vis daugiau žmonių grįžta iš poilsio dar labiau pavargę nei prieš tai. Kodėl? Todėl, kad atostogos dar nereiškia tikro poilsio.
nuotrauka
2025-07-04 14:48
VILNIUS TECH mokslininkai nuolat ieško būdų, kaip įvairias atliekas pritaikyti garsą slopinančioms konstrukcijoms kurti. Pavyzdžiui, tam galima naudoti perforuotas plastiko plokštes, gumos granules iš naudotų padangų, oro tarpą, neretai papildomai slopinantį garsą. Šių komponentų derinys leidžia su...
nuotrauka
2025-06-30 16:02
LR Seimas pakoregavo Statybos įstatymą – nuo šiol statybos leidimas bus išduodamas, kai yra patvirtinti projektiniai pasiūlymai, o techninio darbo projekto institucijos nebetikrins, nes už jo tikslumą bus atsakingi patys projektuotojai. Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) pritaria siekiui mažinti...
nuotrauka
2025-06-26 15:25
Pastaraisiais metais pasaulyje vis daugiau dėmesio skiriama tvarumui. Statybų sektorius – ne išimtis. Jo pokyčių būtinybė tampa vis akivaizdesnė. Statybų metu sunaudojama daug energijos, labai išauga atliekų apimtis, o statybinės medžiagos dažnu atveju daro neigiamą poveikį ne tik gamtai, bet ir žmo...
nuotrauka
2025-06-26 10:12
Geopolitinės įtampos pasaulyje auga, o kartu su jomis ir tarptautinių sankcijų grėsmė verslui. Vis dažniau į sankcijų sąrašus patenka ne tik pavieniai asmenys ar įmonės, bet ir ištisi sektoriai. Advokatų profesinės bendrijos LAWCORPUS bendraįkūrėjas ir advokatas Rokas Venslauskas teigia – šiandien s...
nuotrauka
2025-06-23 12:46
Ant daugiabučių laiptinių sienų ir savo pašto dėžutėje dažnas randa pasiūlymą – „Pirkčiau butą jūsų name". Iš pirmo žvilgsnio tai gali atrodyti kaip patraukli galimybė greitai parduoti būstą, tačiau, pasak nekilnojamojo turto (NT) specialisto Tado Meiliūno, už šių skrajučių dažnai slypi visai kiti t...
nuotrauka
2025-06-19 11:15
Nors 25 tūkstančiai šalies įmonių turi paskolų kredito įstaigose, tačiau bendras verslo kreditavimo lygis išlieka vienas žemiausių Europos Sąjungoje (ES). Ekspertai pastebi, kad daugeliui įmonių nepavyksta peržengti net pirmojo laiptelio norint gauti paskolą – pateikta kreditavimo paraiška dažnai yr...
nuotrauka
2025-06-17 15:47
Sukaupti pinigų būstui įsigyti yra vienas populiariausių tikslų, kuriuos sau kelia taupantis jaunimas. O kad Lietuvos jaunimas taupo, rodo naujausia apklausa: 77 proc. 18–29 metų gyventojų nurodė turintys santaupų. Dalis jų santaupas laiko indėliuose arba investuoja, siekdami savo tikslą pasiekti gr...
nuotrauka
2025-06-12 12:20
Ketvirtadienį Seime svarstant pelno mokesčio tarifo didinimą iki 17 proc., Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidentė Elena Leontjeva sako, kad politikai neatsižvelgė į ekonomistų bei verslo raginimus išmintingai atsverti vykstantį kapitalo nutekėjimą iš Lietuvos.
nuotrauka
2025-06-09 08:43
Šiandien tvarumas tapo žodžiu, kuris vieniems kelia viltį, o kitiems – akių vartymą. ESG, arba trys žodžiai – aplinkosauga, socialinė atsakomybė ir valdysena – šiandien skamba visur: prezentacijose, strategijose, ant kavos puodelių ir „Slack'ų“ statusuose. Bet kai įsigilini, pasimeti. Kiek iš to – t...
nuotrauka
2025-06-06 09:43
Šiltuoju metų laiku, kai vaikai leidžia vasaros atostogas, ne visi tėvai gali turėti tiek laisvo laiko, kiek jų atžalos. Primename, kad Lietuvos Respublikos darbo kodeksas įtvirtina galimybes tėvams derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus.
nuotrauka
2025-06-03 11:59
Klausimų apie atostogas darbo teisėje pagausėja kiekvieną vasarą, o pastaruoju metu atsiranda ir nauja tema – ar darbdavys gali vienu ypu atostogų išleisti visą kolektyvą? Ar grupinių atostogų planavimas neprasilenkia su Darbo kodekso nuostatomis? Ir ar toks sprendimas darbuotojams tikrai naudingesn...

Statybunaujienos.lt » Komentaras