2020 rugsėjo 18 d. penktadienis, 19:31
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Kaip pakeisti būstą, jo nesugriaunant ir neįveisiant pelėsio  5 Fotogalerija Video

Genė DRUNGILIENĖ      2014-05-01 08:57
Kai žinai, kokiame būste gyveni, suvoki, ką reikia keisti. Diskusijoje „Kaip seną būstą paversti šiuolaikišku?“ atnaujinimo galimybės ir buvo aptariamos, su sveikatos ir statybų, statybininkių medžiagų specialistais išsiaiškinus, kas ir koks yra senas būstas, kaip jis veikia žmogaus fizinę ir psichinę sveikatą.
nuotrauka
Giedrius ŠIUPŠINSKAS pastebėjo, kad pirmiausia reikia kalbėti apie žmogų, nes paprastai pirmiausia klausiama – kiek tai man kainuos, kada atsipirks. Artūro Čimieliaus nuotr.


Minimos įmonės
Paroc, UAB
Ranga, UAB
Trečioji dalis buvo skirta pasiūlyti sprendimus.

Kuomet pertvarų griovimas gali baigtis griūtimi

Kaip sakė vienas iš diskusijos dalyvių architektas prof. Gintaras Čaikauskas, visų gyvenimo problemų neįmanoma katalogizuoti, kaip tai yra padaryta CPO kataloge, kur siūlomos visos šiuo metu naudojamos priemonės renovuojant daugiabučius namus.

G. Čaikauskas nuogąstauja, kad šalia visų problemų gali atsirasti ir estetinių problemų, kuomet kiekvienas užsakovas imsis fasadą daryti pagal savo supratimą ir žemiausią kainą.

„Vienas iš labiausiai matomų ir neišvengiamai spręstinų esminių klausimų – bendras kvartalų ir mikrorajonų estetinis vaizdas, siekiant išvengti vizualaus aplinkos sudarkymo bei galutinio šių rajonų nekilnojamojo turto vertės devalvavimo“, – kalbėjo architektas. Tačiau šį procesą, kaip sakė aplinkos viceministrė Daiva Matonienė, kontroliuoja savivaldybės vyriausiasis architektas, kuris derina spalvinę kvartalo visumą.

Kalbėdamas apie gyventojų savavališkas pertvarkas savo butuose, G. Čaikauskas perspėjo negudrauti plečiant buto erdves surenkamuose stambiapaneliniuose blokų namuose, nes pajudinus vieną bloką, gali suirti visa sistema. Jeigu taip padarys vienas, namas nesugrius, bet jeigu griauti ims keli gyventojai, gali netikėtai atsirasti „perforuoto popieriaus lapo“ efektas ir įtrūkti susilpnėjusios pastato konstrukcijos. Reikia klausti profesionalų kertant angas laikančiose sienose, apjungiant vonios kambarį su tualeto patalpa, balkono erdvę prijungiant prie buto, kai mušama išorinė siena.

„Tautos fantazija neribota, net architektai kitą sykį nedrįsta taip galvoti“, – dalijosi G. Čaikauskas. Tokios pertvarkos gali baigtis liūdnai.

Kaip sakė VGTU Statybos fakulteto Architektūros inžinerijos katedros habil. dr. prof. Josifas PARASONIS, techniškai yra įmanoma viskas, bet projektai turi būti derinami. Stambiaplokščiai namai nėra patys prasčiausi, jie yra pasenę morališkai, bet pakankamai patvarūs, tikino jis. Profesorius pasakojo atvejį, kuomet Rusijoje, Kaliningrade, viename name įvykus sprogimui buvo tiesiog išplėšta namo dalis, kampas, tačiau kiti 5 aukštų namo aukštai atlaikė – namas nesugriuvo.

Pagrindinės laikančiosios stambiaplokščių namų konstrukcijos, dėl ko gali namas subyrėti, yra mažiausiai nusidėvėjusios. Tokiuose namuose yra kitokių dalykų, kur reikia valstybės paramos, nes žmonės patys jų paprastai netvarko. Tai balkonai, parapetai, stogeliai – ten yra fiksuojamas didesnis susidėvėjimas, reikia renovuoti organizuotai, nes valstybei, anot profesoriaus, piliečių galvos turi būti svarbios.

Kaip neįsileisti garsų...

Valdant garsą Lietuvos specialistai neturi didesnės patirties. Šios problemos kamuoja ir senų, ir naujų namų gyventojus. Kad reikalavimų garsą sulaikyti nebuvo, anot prof. R. Bliūdžiaus, pasakyti negalima. Grindyse buvo tam tikros medžiagos, kurios slopino smūginį garsą. Jei apačioje gyvenantiems žmonėms gyvenimas pasidarė neįmanomas, tai reiškia, kad buto savininkai išlupo visas buvusias medžiagas ir tiesiai ant betono suklijavo parketlentes. Pats „linksmiausias“ dalykas senuose butuose buvo vadinamosios rozetės dėžutė. Kadangi nebuvo gerų grąžtų, tai kiaurymės šioms dėžutėms būdavo įrengiamos tiesiog gamykloje, kiaurai per visą sieną, taip sukuriant puikų ryšio kanalą.

Sudėtingiausia yra sienų izoliacija, nes žmonės taupo plotą – izoliacinės medžiagos yra apie 8 cm storio. Tačiau net ir apsisprendus prarasti ploto mainais už tylesnį gyvenimą, situacija nelabai keičiasi, nes tai turėtų daryti tas, kuris gyvena triukšmingai. Kai triukšmadarys kaimynas izoliuos sienas, daugiau naudos garsą sukeliančių medžiagų, šalia gyvenantiems tikrai bus tyliau, bet paprastai esama priešingai.

„Paprastai kalbant, yra vienas toks geras būdas, tai įrengti prie vidinių sienų drabužines“, – sakė R. Bliūdžius. Nes drabužiai sugeria garsus. Anot profesoriaus, apsisaugoti nuo garsų galima, bet tam reikia žinių, papildomų lėšų ir būti pasirengusiam sumažinti plotą. O pats blogiausias dalykas – garsai, ateinantys per virtuvę. Norint juos izoliuoti, reikia ardyti brangią virtuvės įrangą, kurios į tą pačią vietą dažnai ir nebeįstumsi. Todėl žmonės linkę kentėti nepatogumus dėl garsų, bet kad tik nereikėtų keisti ir griauti sumontuotos įrangos, baldų.

...ir sulaikyti šilumą

Bendrovė „Paroc“ sukūrė daugelį pilotinių projektų, kur demonstruojamos energinio efektyvumo galimybės, nelaukiant renovacijos. Šiltinimo sprendimus galima suskirstyti į vėdinamas ir nevėdinamas atitvaras – sprendiniai yra parengti. Tačiau atitvarų apšiltinimas – nėra panacėja, pastebėjo A. Endriukaitytė. Situaciją keičia šalčio tilteliai – tos vietos, pro kurias ateina šaltis – cokolis, stogo ir sienos mazgas, lango, durų įstatymo mazgas. A. Endriukaitytė apgailestavo dėl situacijos, kuomet vykdant renovaciją, paliekami, pavyzdžiui, seniai įsigyti langai, kuriuos savininkai rinkosi ne pagal kokybę, o pagal kainą ir spalvą.

Daugiabutis tampa margučiu su įvairiausiais langais, kurie sudėti ne į šiltinimo sluoksnį, o paliekami betoniniame sluoksnyje, ko iš tiesų negalėtų būti vykdant renovaciją.

Balkonai, kitos išsikišančios dalys, kurios kerta pastato sieną, yra paliekamos bet kaip. Ir neretai dėl to, kad neleidžia patys gyventojai. Jie įsitikinę, kad užtenka apšiltinti vien sienas. Galima sutaupyti visur, bet sutaupyti gali tas, kuris išmano, akcentavo A. Endriukaitytė, kviesdama konsultuotis su specialistais.

„Paroc“ atstovė akcentavo izoliacinių medžiagų saugumą gaisro atveju.

„Būkit labai atsargūs su degiomis izoliacinėmis medžiagomis, – sakė ji. – Jeigu prieš 25 – 30 metų ugnies išplitimo laikas buvo apie 15 minučių, dabar tai yra 3 minutės.“ Pusė mirčių ištinka ne sudegus, o nuo dūmų.

Sveikas, pelėsi, už didelius pinigus

Mindaugas BUDRYS, vėdinimo sistemų įrengimo specialistas, sako, kad gyventojai labai dažnai stebisi, kam iš viso reikia ventiliacijos. Kitas klausimas būna – ar atsipirks? Specialistai paprastai pataria skaičiuoti sąnaudas remontui, jeigu nebus tinkamos ventiliacijos. „Jeigu įdėsime netinkamus įrenginius, tai vis tiek teks atidaryti langą“, – sakė M. Budrys.

VGTU Aplinkos inžinerijos fakulteto Pastatų energetikos katedros dr. doc. Giedrius ŠIUPŠINSKAS pastebėjo, kad pirmiausia reikia kalbėti apie žmogų, nes paprastai pirmiausia klausiama – kiek tai man kainuos, kada atsipirks. Nors pirkdamas automobilį, pildamas tepalus, jis apie atsipirkimą paprastai neklausia.

„Ar apsimoka gyventi, ar atsiperka gyvenimas? Ar norite gyventi pastate, užsitikrinę normalias gyvenimo sąlygas, ar norite gyventi sename būste, bet sutaupyti pinigų vaistams?“ – klausė jis, primindamas, kad per 20 metų buvo nuolat kalbama apie pinigus, o ne apie žmogų.

Vėdinimas modernizuojant pastatus yra paskutinėje vietoje, nes tai yra nemenkos investicijos. Renovuotuose namuose yra per didelė CO2 koncentracija, tad nuolat yra nuodijamas organizmas. Sprendimų, atgaunant šilumą ir patiekiant šviežio oro, yra, bet bėda ta, kad Lietuvoje tų sprendimų niekas neįgyvendino, o jei ir yra, mokslininkai apie juos nežino, nes neprileidžiami, ir negali pasidalinti su žmonėmis, kuris sprendimas yra efektyvus, sakė G. Šiupšinskas.

Ekspertai padėtų sutaupyti

Arvidas JUOZAITIS, UAB „Ranga“ generalinis direktorius, į diskusiją atvykusiems bendrijų pirmininkams patarė prieš imantis renovacijos labai gerai ištyrinėti savo namą, nes tipiniai projektai – nėra pats geriausias ir patikimiausias dalykas.

„Nepagailėkit pinigų ekspertui, kad jis spręstų kiekvieno pastato problemas individualiai“, – sakė pašnekovas.

Taupymo būdų yra įvairių. Projektuotojai dažniausiai nurodo stogo dangai naudoti du sluoksnius prilydomos dangos. Renovuojant standartinį 800 kv. m namą galima sutaupyti apie 16 tūkst. litų be jokio kokybės pabloginimo. Tam reikia tik samdyti aukštesnės kvalifikacijos darbuotojus, kurie tą pačią kokybę įgyvendintų stogą renovuodami ne dviem, o vienu prilydomos dangos sluoksniu.

Lietuvoje paprastai renovacija yra suvokiama tik kaip energinis naudingumas, o ne žmogus, jo sveikata, pastebėjo Daiva MATONIENĖ, aplinkos viceministrė. Išklausiusi diskusijos dalyvių – specialistų ir akademinės bendruomenės narių, ji pakvietė dalintis savo pastebėjimais ir pasiūlymais su ministerija, kuri yra pasirengusi diskutuoti ir ieškoti tinkamiausių sprendimų.

Viceministrė pritarė minčiai, kad žmones reikia šviesti, jiems aiškinti, nes sprendimus priima jie, o ne ministerija ar specialistai. Žmogus turi suvokti, kodėl ir ko jam reikia.
Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka

Diskusija "Kaip seną būstą paversti šiuolaikišku?"
Rašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

garsas
2014-05-05 07:04
tai garsą galima sulaikyti ar ne? kaip gali užtekti įrengkti drabužinę? ir kiek tai kainuos, kiek vietos atims iš kambario, o jie dar jis siauras?
delfyje
2014-05-05 07:02
http://www.delfi.lt/verslas/nekilnojamas-turtas/profesorius-architektai-nedrista-net-pagalvoti-apie-tai-ka-zmones-daro.d?id=64648457
Tomas
2014-05-02 11:34
As kiek supratau del kainos tai kaip ir visur kitur, nori pigiai bet bus neaisku kas 3000-5000, nori gerai, kad galetum visada naudotis, taupyti siluma ir megautis komfortu tai gali siekti ir 10000lt. Ar butas ar namas, jokio skirtumo, gi ir tame ir tame ZMOGUS gyvena!
profesoriai
2014-05-01 10:09
mokslininkai, universitetu zmones sako, kad turi geru sprendimu ir ideju, bet ju neprileidzia niekas prei to, kas padaryta. Aisku, nes tuomet verslas nukentes, jei mokslininkai pasakys, kad ju siulomi sprendimai yra nieko verti
ventiliavimas
2014-05-01 10:07
tai kiek kainuoja rekuperacija - nuo 3000 iki 10000? labai brangu, kas des ja sename buste...

RESTA

nuotrauka
2020-06-03 20:28
Jau šį ketvirtadienį, birželio 4 d.,virtualios statybų parodos RESTA 2020 metu vyks diskusija „Statybos darbų viešieji pirkimai: kaip teisingai atsirinkti rangovą ir sėkmingai įgyvendinti projektą".
nuotrauka
2020-06-02 10:01
Kaip atsitiko, kad viena pagrindinių ekonomikos sričių – statybos, dažnu atveju linksniuojama kaip efektyvumo stokojančių industrijos šakų?
nuotrauka
2020-06-01 13:38
Jau šį trečiadienį, birželio 3 d., kviečia dalyvauti virtualios statybų parodos RESTA 2020 metu vyksiančioje konferencijoje „Statyba ir infrastruktūra: Vizija 2030"!
nuotrauka
2020-06-01 10:09
Dėl šiuolaikinių technologijų, net ir karantino metu atsiradę apribojimai nėra kliūtis, norintiems ir toliau sėkmingai organizuoti renginius. Vienas tokių pavyzdžių – Lietuvos parodų ir kongresų centro „Litexpo“ organizuojama statybų paroda „Resta 2020“, kuri šiais metais dalyvius ir lankytojus pasi...
nuotrauka
2020-05-27 07:44
Šiemet viskas kitaip, net ir didžiausia statybų paroda RESTA. Birželio 2 d. susitikime RESTA metu vyksiančioje virtualioje konferencijoje „Kaip skaitmeninės priemonės padeda efektyviai organizuoti darbą statybvietėse?“
nuotrauka
2020-05-19 11:35
Gyvenimui ir darbui persikėlus į virtualią erdvę, tarptautinė statybų paroda „Resta 2020“ taip pat keičia formatą. Ji keliasi į skaitmeninį pasaulį ir kviečia statybų sektoriaus įmones virtualiai pristatyti savo aktualiausias naujienas vartotojams patogiai ir saugiai – vienoje platformoje, vienu pri...
nuotrauka
2020-05-06 08:18
Jau penktus metus iš eilės VšĮ „Skaitmeninė statyba“ kartu su Lietuvos statybininkų asociacija organizuoja konkursą „Lietuvos BIM projektai”, skirtą išrinkti geriausią Lietuvos įmonių praktiką, naudojant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir metodologiją.
nuotrauka
2020-03-05 10:35,      papildyta 2020-04-01 11:14, Pakeista data
Jau penktus metus iš eilės VšĮ „Skaitmeninė statyba“ kartu su Lietuvos statybininkų asociacija skelbia konkursą „Lietuvos BIM projektai”, skirtą išrinkti geriausią Lietuvos įmonių praktiką, naudojant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir metodologiją.
nuotrauka
2020-01-22 09:03
Jau penktus metus iš eilės VšĮ „Skaitmeninė statyba“ kartu su Lietuvos statybininkų asociacija skelbia konkursą „LIETUVOS BIM PROJEKTAI“, skirtą išrinkti geriausią Lietuvos įmonių praktiką, naudojant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir metodologiją.
nuotrauka
2019-05-06 14:44
Prieš penkerius metus VŠĮ „Skaitmeninė statyba“ steigėjai organizavo pirmąją konferenciją „Skaitmeninė statyba 2014“, kuri tapo neatskiriama „Restos“ dalimi. Steigėjų pastangos spartinti BIM diegimą Lietuvoje ir šviesti statybos sektoriaus bendruomenę, pradėjo duoti pirmuosius rezultatus.
nuotrauka
2019-05-03 08:24
Jau trečią kartą iš eilės parodoje RESTA įvyko konkursas „Įspūdingiausios Restos ekspozicijos“, kurio metu komisija išrinko įdomiausių ekspozicijų penketuką – įmones ir ekspozicijų projektų autorius.
nuotrauka
2019-05-02 07:50
Balandžio 25-26 d. Lietuvoje viešėjo Europos statybos pramonės federacijos (FIEC) prezidentas Kjetil Tonning kartu su federacijos technologijų vadove Sue Arundale.
nuotrauka
2019-04-30 14:51
„Restoje“ įvykusio tarptautinio pastolininkų čempionato nugalėtojais tapo UAB „Hotrema“ profesionalai. Antroji liko pastolininkų komanda iš Estijos įmonės „Adelante“, trečioji – įmonės „Arad“ komanda iš Lenkijos.
nuotrauka
2019-04-29 16:50
Jau ketvirtus metus iš eilės VšĮ „Skaitmeninė statyba“ kartu su Lietuvos statybininkų asociacija organizavo konkursą „Lietuvos BIM projektai”, kurio nugalėtojai buvo apdovanoti „Skaitmeninė statyba 2019. Vilnius“ konferencijoje, didžiausios statybų parodos „Resta“ metu. Konkursas yra skirtas išrinkt...
nuotrauka
2019-04-29 16:08
„Ukmergės gelžbetonis“ ką tik pasibaigusioje „Restoje“ pristatė tradicinius gaminius. Įmonei buvo svarbu priminti parodos lankytojams apie gamyklą ir savo gaminius.
nuotrauka
2019-04-26 07:25
Į Vilnių atvyko ir dalyvaus šiandien vykstančioje konferencijoje RESTOJE Europos statybos pramonės (FIEC) prezidentas Kjetil Tonning. Jis statybų sektoriaus bendruomenei skaitys pranešimą konferencijoje „Skaitmeninė statyba 2019. Vilnius”.
nuotrauka
2019-04-26 07:09
Kol Lietuvoje vis dar diskutuojama, verta ar neverta eiti statybų pramonės skaitmeninimo keliu, Vakaruose tuo seniai neabejojama. Atsiliekame net nuo Rytų – NVS šalys sparčiai juda pažangos kryptimi ir intensyviai dirba prie statybų skaitmeninimo projektų, tvirtina UAB „AGA CAD“. Pažangos pavyzdžiu ...
nuotrauka
2019-04-25 16:47
Tarptautinės statybos ir remonto parodos RESTA metu jau trečią kartą įvyko konkursas „Įspūdingiausios RESTOS ekspozicijos“. Šiandien, balandžio 24 d., paskelbti nugalėtojai.
nuotrauka
2019-04-25 09:20
Vakar, balandžio 24 d., prasidėjusioje tarptautinėje statybų parodoje „Resta 2019“ lankytojai galėjo ne tik pasisemti įkvėpimo, kaip įsirengti svetainę, vonią, virtuvę ar terasą, tačiau ir pamatyti tris skirtingus miegamųjų interjerus. 40 kv. m plote įrengtos interjerų ekspozicijos, atspindinčios tr...
nuotrauka
2019-04-25 07:54
Bendrovė BAUMIT, į Lietuvą tiekianti fasadų sistemas, RESTOJE pristatinėja sveiką statybą.

Statybunaujienos.lt » RESTA

nuotrauka

Patalpų valymas po statybų – ar įveiksime patys?

Nors užbaigus statyti ar renovuoti pastatą, rodos, rangovų bendrovė jau gali atsipalaiduoti, tačiau iki pastato pridavimo akimirkos turi būti atliktas dar vienas svarbus įsipareigojimas – pa...