2025 sausio 18 d. šeštadienis, 20:05
Reklama  |  facebook

Keturių darbo dienų savaitės perspektyvos Lietuvoje 2025-aisiais

2024-12-05 09:42
Diskusijos apie keturių darbo dienų savaitę Lietuvoje bei pasaulyje vis atsinaujina. O tai dažniausiai kyla iš visuomenėje didėjančio poreikio lanksčiau derinti darbą ir asmeninį gyvenimą. Natūralu, vieni ekspertai pasisako „už" šios idėjos įgyvendinimą, o kiti – „prieš". Politinių partijų nariai ne išimtis – taip pat turi savo nuomonę dėl keturių darbo dienų savaitės realizavimo perspektyvų Lietuvoje. Bet pažvelkime į visa tai racionaliai, išskiriant kitų šalių pavyzdžius ir su tuo susijusias patirtis bei pagrindinius iššūkius.
nuotrauka
Dr. Viktorija TAURAITĖ, Vytauto Didžiojo universiteto partnerystės docentė


Minimos įmonės
Vytauto Didžiojo universitetas (VDU),
Keturių darbo dienų savaitės koncepcijos principas: 100:80:100

Keturių darbo dienų savaitės pagrindinė idėja remiasi principu 100:80:100. Šiame modelyje laikomasi nuostatos, kad darbuotojas gauna 100 proc. darbo užmokestį, dirbdamas ne penkias, o keturias dienas per darbo savaitę. Mainais už tai darbuotojas įsipareigoja dirbti 100 proc. našumu, nors sudaromos sąlygos dirbti sąlyginai trumpiau (modelyje atitinka 80 proc. dydį).

Modelio realizavimo ypatybės iš darbuotojo perspektyvos

Darbuotojo darbo užmokestis nepasikeičia, nors jis dirba ne penkias, o keturias darbo dienas per savaitę. Kita vertus, darbuotojas turi galimybę daugiau laiko skirti laisvalaikiui, nes jo laikas skiriamas darbui sumažėjo 20 proc. Visgi, sutrumpėjus savaitės darbo laiko trukmei darbo užduočių nesumažėja. Kitaip sakant, darbuotojas per sąlyginai trumpesnį laiką turi įvykdyti tą patį užduočių kiekį, kaip ir dirbdamas penkias dienas per savaitę. Ši priežastis vieniems darbuotojams gali padidinti streso lygį, o kitiems – veikti kaip motyvacinė priemonė ir, priešingai, sumažinti streso lygį. Pavyzdžiui, 2021 m. Jungtinėje Karalystėje buvo atliktas tyrimas ir 78 proc. darbuotojų, dalyvavę keturių darbo dienų savaitės eksperimente, nurodė, kad streso lygis sumažėjo. Kita vertus, dėl sąlyginai padidėjusio darbo intensyvumo tam tikrai darbuotojų grupei gali ne tik pakilti streso lygis, bet ir padidėti perdegimo rizika. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad darbinis perdegimas dažniausiai yra būdingas asmenims, kurių darbo pobūdis apima intensyvų bendravimą ir sprendimų priėmimą, dirbant protinį darbą.

Remiantis Jungtinėje Karalystėje atlikto tyrimo rezultatais, galima teigti, kad keturių darbo dienų savaitė yra motyvacinė priemonė darbuotojams, nepriklausomai nuo to, kuriai kartai darbuotojai priklauso. Be viso to keturių darbo dienų savaitės eksperimentų metu dažniausiai buvo nustatyta, kad darbuotojai buvo labiau patenkinti darbu, pasižymėjo geresne psichologine sveikata, dažniau buvo išvengiama perdegimo atvejų.

Papildomas laisvadienis tikėtina, kad pagerintų darbuotojų darbo-asmeninio gyvenimo balansą. 2018 m. Naujojoje Zelandijoje atlikus keturių darbo dienų savaitės eksperimentą buvo nustatyta, kad 45 proc. eksperimente dalyvavusiems asmenims pagerėjo darbo-asmeninio gyvenimo balansas. Be to, 2022 m. Jungtinėje Karalystėje buvo atliktas tyrimas, kurio rezultatai parodė, kad trijų dienų laisvadienius darbuotojai dažniausiai skirtų šeimai, vaikams, pramogoms, kelionėms, pomėgiams, laisvalaikiui ir pan. Iš to galima daryti prielaidą, kad pozityvus poveikis būtų įžvelgiamas ir makroekoniniame lygmenyje: daugiau išleistume pinigų įvairioms pramogoms, o tai įvairių mokesčių pavidalu tikėtina, kad grįžtų į valstybės biudžetą.

Keturių darbo dienų savaitės modelis darbdavio akimis

Viena vertus, keturių darbo dienų savaitės modelyje yra laikomasi nuostatos, kad darbuotojas dirba našiau. 2018 m. keturių darbo dienų savaitės eksperimento metu Naujoji Zelandija fiksavo 20 proc. padidėjusį darbuotojų darbo našumą, 2021 m. Japonija – 40 proc. Padidėjusio darbo našumo rezultatus identifikavo ir Danija. Antra vertus, darbdaviui darbuotojas, kuris dirba keturias dienas per savaitę, finansine išraiška kainuoja brangiau, didėja jo valandinis įkainis, nes esantis darbuotojas dirba ne penkias dienas per savaitę, o keturias, nors darbo užmokesčio dydis nepasikeičia.

Kita vertus, darbdavys gali sutaupyti, nes gali sumažėti elektros energijos kaštai. Pavyzdžiui, Japonijoje keturių darbo dienų savaitės eksperimento metu buvo nustatyta, kad elektros sąnaudos sumažėjo 23 proc. Be to, motyvuoti ir laimingi, efektyviai dirbantys ir pailsėję darbuotojai progresyviai bei strategiškai mąstančiam darbdaviui tai yra viena didžiausių įmonės vertybių. Galiausiai, ši motyvacinė priemonė dažnai sudaro sąlygas pritraukti talentingiausius savo srities profesionalus.

Vis dėlto, keturių darbo dienų savaitės modelis galėtų būti realizuotas ne visuose sektoriuose, ne visoms profesijoms. Pavyzdžiui, Švedijoje sutrumpintos darbo savaitės eksperimento rezultatai tarp slaugytojų ir gydytojų nebuvo vienareikšmiški ir pozityvūs.

Akivaizdu, kad keturių darbo dienų savaitės modelis neturėtų būti įgyvendinamas be prieš tai kruopščiai atliktų parengiamųjų darbų. Visų pirma, mokslininkai ir praktikai rekomenduoja atlikti keturių darbo dienų savaitės eksperimentą su aiškiai apsibrėžtomis vidinėmis ir išorinėmis taisyklėmis. Taip pat būtina investuoti į technologijas ir procesų optimizavimą. Antra, būtina vertinti darbo našumą, darbuotojų gerovę, streso lygį ir kitus rodiklius. Galiausiai, įvairiuose įmonės lygmenyse aptarti eksperimento rezultatus, diskutuoti, išsigryninti pagrindinius privalumus ir trūkumus.

Keturių darbo dienų savaitės pavyzdžiai pasauliniu mastu

Belgijoje keturių darbo dienų savaitė įteisinta nuo 2022 metų, o Jungtiniuose Arabų Emyratuose – nuo 2023 m. liepos 1 d. Islandijoje didžioji dalis darbuotojų dirba keturias dienas per savaitę. Kitos pasaulio šalys taip pat įgyvendina pokyčius šioje srityje. Pavyzdžiui, Prancūzija, Kanada, JAV, Japonija, Ispanija, Dominikos Respublika, Didžioji Britanija ir kt. Džiugu, kad Lietuvoje nuo 2023 m. tėvai, auginantys vaikus iki trejų metų, gali pasinaudoti galimybe dirbti pagal keturių darbo dienų savaitės modelį (valstybės ir savivaldybių įstaigose).

Pavyzdžiu gali tapti ir tarptautinės kompanijos, tokios kaip „Panasonic", „Microsoft", „Amazon", „Lamborghini" ir daugelis kitų, kurios jau taiko keturių darbo dienų savaitės modelį.

Manau, kad keturių darbo dienų savaitės modelis yra neišvengiama ateities realybė net ir Lietuvos mastu. Akivaizdu, kad trumpesnė darbo savaitė gali būti naudinga tiek darbuotojams, tiek darbdaviams, tačiau yra būtinos abiejų šalių diskusijos, siekiant išsiaiškinti pagrindinius šio modelio privalumus, trūkumus ir minimizuoti galimas patirti rizikas ir nesėkmes. Vis dėlto, 2025 metais nevertėtų tikėtis, kad kiekvienas dirbsime keturias dienas per savaitę. Kita vertus, neabejotina tai, kad pirmus drąsius ir ryžtingus sprendimus keturių darbo dienų savaitės srityje atliks inovatyviai, strategiškai mąstantys verslininkai, o vėliau visa tai galėtų būti realizuojama / rekomenduojama atlikti ir valstybės lygiu.

Pabaigai filosofiniai pasvarstymai: ko gi bijome labiau: dirbtinio intelekto ar keturių darbo dienų savaitės? O gal galima juos integruoti ir sumažinti baimės lygį? 
Statybunaujienos.lt



Komentaras

nuotrauka
2025-01-17 09:31
Pastebėjome, jog ne tik „Summus Capital“, bet ir kiti Baltijos šalyse aktyvūs investuotojai vis dažniau žvalgosi į Lenkiją, o dėl šios priežasties sulaukiame pakartotinių klausimų apie šio sprendimo motyvus. Tam parengemė temų ir klausimų santrauką, kuriuos aptarėme vidiniuose „Zenith“ komandos susi...
nuotrauka
2025-01-16 15:45
Lietuvoje darbuotojai turi teisę į apmokamas nedarbingumo atostogas, kurios yra numatytos ir detaliai sureguliuotos teisės aktuose. Nepaisant to, kai kurie darbuotojai, net ir susirgę, pasirenka eiti į darbą.
nuotrauka
2025-01-16 14:46
Šiuo metu, EURIBOR viršijant 2,5 proc., Lietuvos gyventojų poreikis įsigyti nuosavą būstą tebėra panašiame lygyje kaip 2023 metais. Tačiau gruodį jau ketvirtą kartą iš eilės įvykęs palūkanų normos mažinimas ir vartotojų įperkamumo galios augimas šiemet leidžia tikėtis teigiamų pokyčių. Vis dėlto, no...
nuotrauka
2025-01-15 16:24
„Aš tik statytinis...", „čia tik formaliai mane paskyrė, tikrasis vadovas buvo kitas...", „draugai paprašė formaliai pabūti...", "pinigais disponavau ne aš, buvo kitas vadovas". Tokie ir panašūs pasiteisinimai, girdimi nagrinėjant vadovo atsakomybės klausimus, dažnai glumina teisininkus.
nuotrauka
2025-01-09 16:05
Mažėjančios palūkanų normos vis labiau skatina gyventojus skolintis ir derėtis dėl geresnių turimų paskolų maržų. Didėja tiek naujų būsto paskolų skaičius, tiek ir paskolų srautai, o mėnesinė naujų vartojimo paskolų apimtis pasiekė istoriškai aukštą lygį.
nuotrauka
2025-01-09 09:11
Lietuvoje įstatymai reglamentuoja, kada ir kaip dividendai gali būti skirstomi, užtikrinant, kad būtų išlaikomas įmonės mokumas ir akcininkų teisės.
nuotrauka
2025-01-08 09:35
Darbo taryba – tai įmonės ar institucijos darbuotojų išrinkti atstovai, atstovaujantys darbuotojų interesams, ginantys darbuotojų profesines, darbo, ekonomines, socialines teises. Ši taryba privalo būti sudaryta darbdavio iniciatyva, kai darbuotojų skaičius viršija 20, išskyrus Darbo kodekse numatyt...
nuotrauka
2025-01-06 14:08
Lietuva laiku neįgyvendino 2020 m. Europos Sąjungos (ES) priimtų PVM direktyvos pakeitimų, kurie buvo skirti smulkaus verslo schemos (SVS) taikymui ir virtualiai teikiamų paslaugų apmokestinimo vietos nustatymui. Šie pakeitimai, kuriuos visos ES valstybės narės turėjo įtraukti į savo nacionalinę tei...
nuotrauka
2024-12-31 14:02
Ateinantys 2025-ieji metai bus ir vėl labai karšti metai, tiesa, kiek vėsesni nei buvę 2023-ieji ir 2024-ieji. Čia klimato prognozė. Tačiau taip pat labai norėtųsi, kad pasaulyje ir Lietuvoje pradėtų vėsti ir politinės, geopolitinės, tarptautinės prekybos nesutarimų „temperatūros“. Vis dėlto panašu,...
nuotrauka
2024-12-30 12:55
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja apie reikšmingus Darbo kodekso (DK) pakeitimus, kurie įsigalioja nuo 2025 m. sausio 1 d. Šie pokyčiai apima tiek darbuotojų teisių apsaugos stiprinimą, tiek darbo santykių skaidrumo užtikrinimą.
nuotrauka
2024-12-27 11:56
2024 m. lapkričio 25 d. rytą Vilniuje, netoli oro uosto, šalia gyvenamojo namo nukritus ir sudužus Ispanijos oro bendrovės „Swift Air" lėktuvui „Boeing 737-476 (SF)", buvo padaryta žala ne tik lėktuvu gabentiems kroviniams ir paštui, tačiau ir trečiosioms šalims. Nukentėję gyventojai, kiti tretieji ...
nuotrauka
2024-12-17 16:27
Palaipsniui mažėjanti „Euribor" palūkanų norma, gerėjančios galimybės pasiskolinti didesnę sumą ir kiti faktoriai skatina Lietuvos gyventojus į sprendimą įsigyti nuosavą būstą žiūrėti vis pozityviau. Pasiruošę svarbiam žingsniui, gyventojai vis dažniau renkasi būsto paskolos reikalus tvarkyti nuotol...
nuotrauka
2024-12-17 16:14
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja, kad darbo ginčų komisijos (DGK) dažnai sulaukia darbuotojų prašymų pripažinti atleidimą iš darbo neteisėtu, kai darbdavys, remdamasis nepatenkinamais išbandymo rezultatais, nutraukia darbo sutartį.
nuotrauka
2024-12-16 09:11
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) dažnai sulaukia darbdavių klausimų dėl svarbiausių darbo santykių aspektų. Štai trys aktualiausios temos, padedančios užtikrinti tinkamą darbo santykių administravimą ir laikytis teisės aktų reikalavimų.
nuotrauka
2024-12-14 06:08
Kalėdiniams renginiams okupuojant darbo kalendorius, advokatų kontoros „TGS Baltic“ partnerė, Darbo teisės specializacijos grupės vadovė dr. Ieva Povilaitienė primena – šventiniai įmonės renginiai yra ne tik smagaus laiko praleidimo, bet ir potencialių teisės pažeidimų vieta.
nuotrauka
2024-12-10 15:37
Gruodis – metas, kai verta prisiminti svarbius finansinius įsipareigojimus. Vienas tokių – nekilnojamojo turto mokestis. Artėjant gruodžio 16-ajai, paskutinei mokesčio sumokėjimo dienai, naudinga pasitikrinti, ar turite prievolę šį mokestį mokėti, ar esate atleidžiami nuo jo pagal taikomas lengvatas...
nuotrauka
2024-12-09 13:35
Toliau mažėjant EURIBOR ir rinkoms tikintis tolesnio jos mažėjimo 2025 m., toliau traukiasi namų ūkių būsto ir įmonių tikrųjų naujų paskolų palūkanų normos. Pingant skolinimuisi, gyventojams vis aktyviau teikiami kreditai – tiek būsto, tiek vartojimo. Įmonių skolinimasis auga nuosaikiau. Mažėjant pa...
nuotrauka
2024-12-05 16:10
Artėjant švenčių maratonui, verta prisiminti dar šį rudenį priimtus Darbo kodekso pakeitimus. Darbo kodekse įtvirtinta galimybė netrumpinti darbuotojui prieššventinės dienos, apmokant kaip už viršvalandinį darbą, darbo organizavimą švenčių laikotarpiu padarė lankstesnį ir aiškesnį tiek darbuotojams,...
nuotrauka
2024-12-05 08:07
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) primena, kad kasmetinės atostogos yra darbuotojo teisė, tačiau ši teisė nėra amžina. Jei sukauptų atostogų neišnaudojate per tam tikrą laikotarpį, teisė į jas gali būti prarasta. Taigi svarbu žinoti, kaip veikia atostogų kaupimo ir „nusirašymo“ taisyklės ir kokios a...
nuotrauka
2024-12-05 06:56
Nuo šių metų lapkričio pirmosios įsigaliojo teisės aktai, kuriais pakeistos statybą leidžiančių dokumentų išdavimo procedūros. Statybų reglamentavimo pakeitimai apima ir patalpų paskirčių esminiai pakeitimai, kurie turi įtakos ne tik projektuojamiems bei vystomiems projektams, bet ir jau pastatytiem...

Statybunaujienos.lt » Komentaras