2024 spalio 4 d. penktadienis, 17:56
Reklama  |  facebook

Seno buto ypatumai – prie sienų prišalusios švarko rankovės Fotogalerija Video

2014-04-27 15:26,      Papildyta vaizdo įrašu 2014-04-30 07:32
Parodos „Resta“ metu portalas STATYBUNAUJIENOS.LT surengė diskusiją daugiabučių namų gyventojams "Kaip seną būstą paversti šiuolaikišku?". Diskusijos dėmesio centre buvo ne modernizavimo programa, sąskaitų už šildymą mažinimas, o žmogus.
nuotrauka
Diskusijos dalyviai, iš kairės: prof. R. Bliūdžius, I. Kraujutienė, dr. A. Endriukaitytė, prof. G. Čaikauskas ir diskusijos vedėja G. Drungilienė. Artūro Čimieliaus nuotr.


Minimos įmonės
Paroc, UAB
Architektūros linija, Lietuvos ir Suomijos UAB,
KTU Architektūros ir statybos institutas,

Kai prasidėjo modernizavimo programa, niekas nekalbėjo apie tai, kad ši programa yra skirta oriam žmogaus gyvenimui. Visi lenktyniavo skaičiuodami, kiek ir kokiomis priemonėmis galima sutaupyti kuo daugiau energetinių resursų ir mokėti kuo mažiau. Tik niekas neprisiminė suskaičiuoti arba bent įvardinti, kaip jaučiasi, kiek nustoja sveikatos, energijos žmogus, gyvendamas pasenusiame, ne tik dabartinio gyvenimo poreikių nebeatitinkančiame, bet, neretai – ir žmogų luošinančiame name.

Architektas prof. Gintaras ČAIKAUSKAS, pradėjęs diskusiją, pripažino iš savo kolegų girdintis įvairiausių nuomonių apie senus namus: nuo raginimo griauti iki atskirų pastato dalių atnaujinimo, kosmetinių patvarkymų. Sovietmečio architektūra paprastai asocijuojasi su stambiablokine paneline statyba, kur pastatai surinkti kaip kortų nameliai. Tokiuose namuose pradėti griauti vidines pertvaras, įspėjo architektas, labai rizikinga. Mintis griauti pertvaras ateina dažnam tokio namo gyventojui, nes žmonės dūsta virtuvėje, kurioje vos galima apsisukti, nepatogumų patiria vonioje, į kurią kartasi tenka lipti ir iš galo. Sovietmečio laikais statyti daugiabučiai buvo ir plytų mūro pastatai su iš anksto pagamintų surenkamų gelžbetonio plokščių perdangomis; statybos aikštelėje išlieti naudojant monolitinį gelžbetonį. Šių namų gyventojams pasisekė labiau – bent jau iš dalies atverti patalpų erdves yra daugiau galimybių.

„Tamsūs kambarėliai, mažos virtuvėlės atsirado ne todėl, kad architektai buvo kvaili – buvo socialinė didžioji valstybinė politika: greit, daug“, – kalbėjo architektas, sakydamas, kad didelės erdvės ne visada yra būtinos. Dydis turi būti racionalus, reziumavo G. Čaikauskas: „Ne per didelis, ne per mažas, o optimalus.“

Prof. Raimondas BLIŪDŽIUS Kauno technologijos universiteto Architektūros ir statybos instituto Statybinės šiluminės fizikos laboratorijos vedėjas, sakė, kad iki 1992 m. pastatų atitvaros – sienos, stogai – buvo projektuojami pagal to meto „higieninius reikalavimus“. Taip suprojektuotų pastatų sienų vidinio paviršiaus temperatūra žiemą sumažėja iki 12-13 oC, kai patalpose palaikoma 18 oC – 20 oC oro temperatūra.

„Dažniausiai senų pastatų sienų vidiniai paviršiai yra iš šilumai imlių medžiagų, kaip: betonas, plytų mūras ir tinkas, todėl žmonės, esantys šalia tokių paviršių, nuolat jaučia šaltį, netgi esant normalioms oro temperatūroms“, – sakė R. Bliūdžius. Siekdami išvengti nuolatinio šalčio poveikio ir peršalimo, patalpose esantys žmonės privalo vilkėti šiltus rūbus. Tokios sąlygos gali būti pakeičiamos apšiltinant pastatus. Patalpų vidaus oro temperatūros didinimas, įspėja profesorius, nėra išeitis, nes žymiai padidėja pastato energijos sąnaudos šildymui, o žmonių savijauta gali ir pablogėti.

Be patalpų temperatūros problemų, priminė dr. Audronė ENDRIUKAITYTĖ, „Paroc“, izoliacinių medžiagų iš akmens vatos gamintojo, komunikacijos ir rinkodaros vadovė Europai ir Baltijos šalims, svarbu kalbėti apie garso problemas, kuomet girdi besibarančius kaimynus viename bute, garsią muziką – kitame.

„Su sovietmečio būstu mes turime pakankamai problemų. Viena iš jų – garsas, kuris kankina“, – sakė A. Endriukaitytė, akcentuodama, kad kovojant su garsu labiausiai situaciją gali pakeisti triukšmaujantis kaimynas, o ne tas, kuris kenčia dėl svetimų garsų. Kita problema – šaltos sienos, prie kurių žmonės paprastai stengiasi nestatyti lovos. A. Endriukaitytė pasidalijo vieną žmogų girdėjusi pasakojant, kokių rimtų problemų jis patyrė dėl šaltų sienų. Jo butas buvo kampinis, viršutiniame aukšte, tad dauguma sienų buvo lauko. Žmogaus tvirtinimu, šaltą žiemą prie sienos prišaldavo švarko rankovės. Neapsikentęs žmogus nusipirko dviejų centimetrų storio plokštę ir apkalė sieną. Toks paprastas būdas jam padėjo temperatūrą pakelti trimis laipsniais, nors specialistai paprastai siūlo apšiltinti sienas ne iš vidaus, o iš išorės. Tačiau kai prie sienų prišąla drabužiai, o namas nerenovuojamos, žmonės imasi įvairių priemonių, kurios bent iš dalies kartais išsprendžia problemą.

„Langas buvo oficialiai pripažinta pastato vėdinimo sistemos dalis, pro juos išorės oras patekdavo į patalpas, o iš patalpų buvo šalinamas pro virtuvėje ir sanmazguose įrengtus vėdinimo kanalus. Langas buvo pakankamai nesandarus, kad būtų užtikrintas vėdinimas, tačiau esant žemoms išorės temperatūroms ir didesniam vėjo greičiui pastato išorėje, oro kaita buvo keletą kartų didesnė nei reikalinga užtikrinti patalpų oro kokybę. Tai žymiai padidino energijos sąnaudas pastatui šildyti, buvo didesnis patalpų oro judėjimo greitis, todėl žmonės tokiose patalpose taip pat jausdavo skersvėjus, šaltį, privalėjo dėvėti šiltus rūbus, kad neperšaltų“, – dalijosi prof. R. Bliūdžius.

Apie 1993-1994 m., kuomet Lietuvoje buvo atliekami pirmieji langų sandarumo matavimai, užsienio kolegos, prisiminė prof. R. Bliūdžius, stebėjosi – kas suprojektavęs tokius tikslius langus, kurie, net nesant temperatūrų skirtumų, užtikrina minimalią oro kaitą patalpose. Problemos atsirasdavo pasikeitus orams, kuomet temperatūra viduje ir išorėje imdavo skirtis. 
 
Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka

Diskusija "Kaip seną būstą paversti šiuolaikišku?"




Diskusijos

nuotrauka
2023-10-20 11:11
Lietuvos nekilnojamojo turto plėtotojų asociacijos (LNTPA) valdybos ir Lietuvos architektų rūmų (LAR) tarybos narių susitikime buvo sutarta apjungti organizacijų jėgas siekiant realių pokyčių valstybės teisėkūriniuose procesuose.
nuotrauka
2023-09-12 15:56
Profesinės statybos inžinierių asociacijos paskelbė apklausą, skirtą visiems inžinieriaus profesijos atstovams, ir kviečia anonimiškai išsakyti savo nuomonę apie profesinę savivaldą ir jos principus.
nuotrauka
2021-02-25 16:13
Vyriausybės, savivaldos, NT vystytojų, statybininkų, architektų, inžinierių bei verslo atstovai sutaria, kad toliau stringant renovacijos programai, o statybų sektoriui susiduriant su našumo problema, būtini reglamentavimo pokyčiai. Išeitis matoma Europos Sąjungos žaliajame kurse ir tvarių statybini...
nuotrauka
2020-05-04 13:37
Kiekviena krizė atveria ir galimybių langą, o Lietuva gali suskubti jį išnaudoti tam, kad įgyvendintų pokyčius, reikalingus šalies klestėjimui, įsitikinę Lietuvos ekonomikos, verslo, pramonės, politikos, mokslo bei kultūros atstovai.
nuotrauka
2019-07-10 15:41
Daugiau kaip šimtmetį Vilniaus centre veikęs Lukiškių kalėjimas uždarytas. Kas galėtų jame įsikurti, kokias veiklas būtų galima plėtoti šiame specifiniame, kultūros paveldo statusą turinčiame komplekse? Apie tai buvo kalbama čia vykusioje diskusijoje, kurioje dalyvavo valstybės institucijų, Vilniaus...
nuotrauka
2019-02-18 15:00
„Britų patirtis rodo, kad norint sėkmingai įdiegti skaitmeninės statybos standartą reikia pasirūpinti ne tik įranga, technologijomis, įstatymine baze, bet ir paruošti žmones, įrodyti jiems viso to naudą“, – Kauno technologijos universiteto (KTU) „Išmaniųjų miestų ir infrastruktūros centro“ atidarymo...
nuotrauka
2019-02-14 10:50
Apie pramonės revoliuciją 4.0 kasdien girdime vis garsiau ir daugiau, tačiau kaip tai paveiks Lietuvos darbo rinką? Kokios profesijos išnyks, o kurių specialistų poreikis augs? Apie būsimus karjeros sprendimus ir pramonės industrijos iššūkius diskutavo Lietuvos pramonės ir švietimo sistemos atstovai...
nuotrauka
2018-11-28 15:59
Vakar (11 27) Kaune vyko viešojo ir privataus sektoriaus diskusija „Atsparumo korupcijai užtikrinimas vykdant ūkio subjektų priežiūrą statybos srityje“. Diskusiją inicijavo Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).
nuotrauka
2018-11-19 17:26
Lietuvos architektų rūmai (toliau – Rūmai) surengė viešą diskusiją Architektūros įstatymo įsigaliojimo metinėms pažymėti. Į ją susirinko įvairių organizacijų – bendruomenių, savivaldybės, Seimo, investuotojų, Architektų sąjungos ir rūmų – atstovai. Kaip pažymėjo Rūmų pirmininkė Daiva Veličkaitė, šio...
nuotrauka
2016-11-14 10:55
Viešieji pirkimai turi veikti kaip sinchroninis plaukimas, kurio dalyviai – Centrinė perkančioji organizacija (CPO LT), tiekėjai ir perkančiosios organizacijos (PO) – turi veikti išvien. Tačiau ar tai įmanoma, kalbant apie teikiamų ir įsigyjamų prekių bei paslaugų kokybę?
nuotrauka
2016-05-01 09:17,      papildyta 2016-05-03 17:30, papildyta vaizdo įrašu
Versle viskas prasideda nuo pirmojo įspūdžio. Jeigu pavyksta jį padaryti, tikimybė, jog susitikimas pasibaigs sėkmingu kontraktu – stipriai išauga. „Įvaizdis yra įmonės vizitinė kortelė. Ir mums smalsu sužinoti, išmokti, kaip tinkamai reprezentuoti įmonę“, – statybų ir remonto parodoje „RESTA“ pradė...
nuotrauka
2016-04-29 20:30,      papildyta 2016-05-03 17:30, papildyta vaizdo įrašu
It nulietas ant kūno gulantis kostiumas, brangūs aksesuarai, nuoširdus bendravimas ir paprastumas – kai viskas prasideda nuo tokio pirmojo įspūdžio, tikimybė, jog susitikimas pasibaigs sėkmingu kontraktu – išauga. „Įvaizdis yra įmonės vizitinė kortelė. Ir mums smalsu sužinoti, išmokti, kaip tinkamai...
nuotrauka
2016-04-21 06:30
Verslininko įvaizdis – tai ne tik jo ar jos batai ar apranga. Asmenybė, kalbėsena yra tokia pati svarbi įvaizdžio dalis. Konkuruoti dėl klientų, bendrauti su partneriais reikia išmokti. Tai ne visada lengva ir ne visiems pavyksta pasiekti. Gerą įvaizdį bei reputaciją susikurti labai sunku, o prarast...
nuotrauka
2016-01-13 15:00
Antrojoje straipsnio „Korozija, moderni antikorozija ir statybos ateitis“ dalyje tęsiame pirmojoje dalyje pradėtą diskusiją apie korozijos sukeltus nuostolius, žalą, kuri Lietuvos ūkiui sudaro 984 mln. € kasmet. Tai tik tiesioginiai nuostoliai, o netiesioginiai, Tarptautinės korozijos organizacijos ...
nuotrauka
2015-12-21 06:01
Nieko nenustebinsime, pasakę, kad metalas, plienas rūdija visur ir visada, – net esantis betone, o ypač sparčiai – atviroje atmosferoje ar vandenyje. Gelbsti, bet tik laikinai, įvairios antikorozinės dangos. Ir daug kas žino, jog sąlygos korozijai kasmet tik stiprėja, nes rūgštėja lietūs, vis stipri...
nuotrauka
2015-11-25 14:36
Šiuo metu portalo www.statybunaujienos.lt redakcijoje vyksta VšĮ „Propagandos ministerija“ organizuota diskusija „VIEŠIEJI PIRKIMAI IR KORUPCIJOS PREVENCIJA (statybos ir sveikatos apsaugos sektoriuose)“.
nuotrauka
2015-05-27 18:42
Būta rangovų, kurie jau seniai pastebėjo, kad reikalavimai rangovams neadekvatūs darbams, šiuo atveju – renovacijos. Tai, ką pastebėjo praktikai, pagaliau pamatė ir ėmėsi keisti ir valdžia. Netrukus, tikimasi, startuos alternatyvus CPO LT katalogas, kurį kuriant dar gali sudalyvauti ir rangovai, adm...
nuotrauka
2015-04-02 08:29
Baigiantis diskusijai „Kaip pastatyti taupų vienbutį ar dvibutį namą iš blokelių?“ vilnietė Viktorija nusprendė, kad koreguos savo svajonių namo projektą – statys 80 kv. m mažesnį, negu buvo sugalvojusi su savo šeima.
nuotrauka
2015-03-29 22:35
Pirmą namą reikia nugriauti, antrą parduoti, trečiame gali gyventi pats. Šį mitą nuvainikuoja specialistai, primindami, kad nesame tokie turtingai, kad statytume blogus namus, o tuolab – griautume. Diskusijoje „Kaip pastatyti taupų vienbutį ar dvibutį namą iš blokelių?“, kurią organizavo portalas ww...
nuotrauka
2015-03-25 11:04
Diskusijos „Kaip pastatyti taupų namą“ dalyviai aiškinosi, kaip, naudojant silikatinius blokelius, pastatyti namą šeimai – kad jis būtų ne tik stilingas, jaukus, bet ir taupytų šilumą.

Statybunaujienos.lt » Diskusijos