2021 rugsėjo 27 d. pirmadienis, 13:36
Reklama  |  facebook

Seno buto ypatumai – prie sienų prišalusios švarko rankovės Fotogalerija Video

2014-04-27 15:26,      Papildyta vaizdo įrašu 2014-04-30 07:32
Parodos „Resta“ metu portalas STATYBUNAUJIENOS.LT surengė diskusiją daugiabučių namų gyventojams "Kaip seną būstą paversti šiuolaikišku?". Diskusijos dėmesio centre buvo ne modernizavimo programa, sąskaitų už šildymą mažinimas, o žmogus.
nuotrauka
Diskusijos dalyviai, iš kairės: prof. R. Bliūdžius, I. Kraujutienė, dr. A. Endriukaitytė, prof. G. Čaikauskas ir diskusijos vedėja G. Drungilienė. Artūro Čimieliaus nuotr.


Minimos įmonės
Paroc, UAB

Kai prasidėjo modernizavimo programa, niekas nekalbėjo apie tai, kad ši programa yra skirta oriam žmogaus gyvenimui. Visi lenktyniavo skaičiuodami, kiek ir kokiomis priemonėmis galima sutaupyti kuo daugiau energetinių resursų ir mokėti kuo mažiau. Tik niekas neprisiminė suskaičiuoti arba bent įvardinti, kaip jaučiasi, kiek nustoja sveikatos, energijos žmogus, gyvendamas pasenusiame, ne tik dabartinio gyvenimo poreikių nebeatitinkančiame, bet, neretai – ir žmogų luošinančiame name.

Architektas prof. Gintaras ČAIKAUSKAS, pradėjęs diskusiją, pripažino iš savo kolegų girdintis įvairiausių nuomonių apie senus namus: nuo raginimo griauti iki atskirų pastato dalių atnaujinimo, kosmetinių patvarkymų. Sovietmečio architektūra paprastai asocijuojasi su stambiablokine paneline statyba, kur pastatai surinkti kaip kortų nameliai. Tokiuose namuose pradėti griauti vidines pertvaras, įspėjo architektas, labai rizikinga. Mintis griauti pertvaras ateina dažnam tokio namo gyventojui, nes žmonės dūsta virtuvėje, kurioje vos galima apsisukti, nepatogumų patiria vonioje, į kurią kartasi tenka lipti ir iš galo. Sovietmečio laikais statyti daugiabučiai buvo ir plytų mūro pastatai su iš anksto pagamintų surenkamų gelžbetonio plokščių perdangomis; statybos aikštelėje išlieti naudojant monolitinį gelžbetonį. Šių namų gyventojams pasisekė labiau – bent jau iš dalies atverti patalpų erdves yra daugiau galimybių.

„Tamsūs kambarėliai, mažos virtuvėlės atsirado ne todėl, kad architektai buvo kvaili – buvo socialinė didžioji valstybinė politika: greit, daug“, – kalbėjo architektas, sakydamas, kad didelės erdvės ne visada yra būtinos. Dydis turi būti racionalus, reziumavo G. Čaikauskas: „Ne per didelis, ne per mažas, o optimalus.“

Prof. Raimondas BLIŪDŽIUS Kauno technologijos universiteto Architektūros ir statybos instituto Statybinės šiluminės fizikos laboratorijos vedėjas, sakė, kad iki 1992 m. pastatų atitvaros – sienos, stogai – buvo projektuojami pagal to meto „higieninius reikalavimus“. Taip suprojektuotų pastatų sienų vidinio paviršiaus temperatūra žiemą sumažėja iki 12-13 oC, kai patalpose palaikoma 18 oC – 20 oC oro temperatūra.

„Dažniausiai senų pastatų sienų vidiniai paviršiai yra iš šilumai imlių medžiagų, kaip: betonas, plytų mūras ir tinkas, todėl žmonės, esantys šalia tokių paviršių, nuolat jaučia šaltį, netgi esant normalioms oro temperatūroms“, – sakė R. Bliūdžius. Siekdami išvengti nuolatinio šalčio poveikio ir peršalimo, patalpose esantys žmonės privalo vilkėti šiltus rūbus. Tokios sąlygos gali būti pakeičiamos apšiltinant pastatus. Patalpų vidaus oro temperatūros didinimas, įspėja profesorius, nėra išeitis, nes žymiai padidėja pastato energijos sąnaudos šildymui, o žmonių savijauta gali ir pablogėti.

Be patalpų temperatūros problemų, priminė dr. Audronė ENDRIUKAITYTĖ, „Paroc“, izoliacinių medžiagų iš akmens vatos gamintojo, komunikacijos ir rinkodaros vadovė Europai ir Baltijos šalims, svarbu kalbėti apie garso problemas, kuomet girdi besibarančius kaimynus viename bute, garsią muziką – kitame.

„Su sovietmečio būstu mes turime pakankamai problemų. Viena iš jų – garsas, kuris kankina“, – sakė A. Endriukaitytė, akcentuodama, kad kovojant su garsu labiausiai situaciją gali pakeisti triukšmaujantis kaimynas, o ne tas, kuris kenčia dėl svetimų garsų. Kita problema – šaltos sienos, prie kurių žmonės paprastai stengiasi nestatyti lovos. A. Endriukaitytė pasidalijo vieną žmogų girdėjusi pasakojant, kokių rimtų problemų jis patyrė dėl šaltų sienų. Jo butas buvo kampinis, viršutiniame aukšte, tad dauguma sienų buvo lauko. Žmogaus tvirtinimu, šaltą žiemą prie sienos prišaldavo švarko rankovės. Neapsikentęs žmogus nusipirko dviejų centimetrų storio plokštę ir apkalė sieną. Toks paprastas būdas jam padėjo temperatūrą pakelti trimis laipsniais, nors specialistai paprastai siūlo apšiltinti sienas ne iš vidaus, o iš išorės. Tačiau kai prie sienų prišąla drabužiai, o namas nerenovuojamos, žmonės imasi įvairių priemonių, kurios bent iš dalies kartais išsprendžia problemą.

„Langas buvo oficialiai pripažinta pastato vėdinimo sistemos dalis, pro juos išorės oras patekdavo į patalpas, o iš patalpų buvo šalinamas pro virtuvėje ir sanmazguose įrengtus vėdinimo kanalus. Langas buvo pakankamai nesandarus, kad būtų užtikrintas vėdinimas, tačiau esant žemoms išorės temperatūroms ir didesniam vėjo greičiui pastato išorėje, oro kaita buvo keletą kartų didesnė nei reikalinga užtikrinti patalpų oro kokybę. Tai žymiai padidino energijos sąnaudas pastatui šildyti, buvo didesnis patalpų oro judėjimo greitis, todėl žmonės tokiose patalpose taip pat jausdavo skersvėjus, šaltį, privalėjo dėvėti šiltus rūbus, kad neperšaltų“, – dalijosi prof. R. Bliūdžius.

Apie 1993-1994 m., kuomet Lietuvoje buvo atliekami pirmieji langų sandarumo matavimai, užsienio kolegos, prisiminė prof. R. Bliūdžius, stebėjosi – kas suprojektavęs tokius tikslius langus, kurie, net nesant temperatūrų skirtumų, užtikrina minimalią oro kaitą patalpose. Problemos atsirasdavo pasikeitus orams, kuomet temperatūra viduje ir išorėje imdavo skirtis.
 
 
Kitose dalyse – žmogus ir senas būstas bei kokie sprendimai gali pakeisti situaciją.
Netrukus papildysime vaizdo įrašu.

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka

Diskusija "Kaip seną būstą paversti šiuolaikišku?"

RESTA

nuotrauka
2020-06-02 10:01,      papildyta 2020-10-02 15:00, Papildyta pranešimų vaizdo įrašais
Kaip atsitiko, kad viena pagrindinių ekonomikos sričių – statybos, dažnai linksniuojama kaip efektyvumo stokojančių industrijos šakų?
nuotrauka
2020-06-01 10:09
Dėl šiuolaikinių technologijų, net ir karantino metu atsiradę apribojimai nėra kliūtis, norintiems ir toliau sėkmingai organizuoti renginius. Vienas tokių pavyzdžių – Lietuvos parodų ir kongresų centro „Litexpo“ organizuojama statybų paroda „Resta 2020“, kuri šiais metais dalyvius ir lankytojus pasi...
nuotrauka
2020-05-19 11:35
Gyvenimui ir darbui persikėlus į virtualią erdvę, tarptautinė statybų paroda „Resta 2020“ taip pat keičia formatą. Ji keliasi į skaitmeninį pasaulį ir kviečia statybų sektoriaus įmones virtualiai pristatyti savo aktualiausias naujienas vartotojams patogiai ir saugiai – vienoje platformoje, vienu pri...
nuotrauka
2019-05-06 14:44
Prieš penkerius metus VŠĮ „Skaitmeninė statyba“ steigėjai organizavo pirmąją konferenciją „Skaitmeninė statyba 2014“, kuri tapo neatskiriama „Restos“ dalimi. Steigėjų pastangos spartinti BIM diegimą Lietuvoje ir šviesti statybos sektoriaus bendruomenę, pradėjo duoti pirmuosius rezultatus.
nuotrauka
2019-05-03 08:24
Jau trečią kartą iš eilės parodoje RESTA įvyko konkursas „Įspūdingiausios Restos ekspozicijos“, kurio metu komisija išrinko įdomiausių ekspozicijų penketuką – įmones ir ekspozicijų projektų autorius.
nuotrauka
2019-05-02 07:50
Balandžio 25-26 d. Lietuvoje viešėjo Europos statybos pramonės federacijos (FIEC) prezidentas Kjetil Tonning kartu su federacijos technologijų vadove Sue Arundale.
nuotrauka
2019-04-30 14:51
„Restoje“ įvykusio tarptautinio pastolininkų čempionato nugalėtojais tapo UAB „Hotrema“ profesionalai. Antroji liko pastolininkų komanda iš Estijos įmonės „Adelante“, trečioji – įmonės „Arad“ komanda iš Lenkijos.
nuotrauka
2019-04-29 16:50
Jau ketvirtus metus iš eilės VšĮ „Skaitmeninė statyba“ kartu su Lietuvos statybininkų asociacija organizavo konkursą „Lietuvos BIM projektai”, kurio nugalėtojai buvo apdovanoti „Skaitmeninė statyba 2019. Vilnius“ konferencijoje, didžiausios statybų parodos „Resta“ metu. Konkursas yra skirtas išrinkt...
nuotrauka
2019-04-29 16:08
„Ukmergės gelžbetonis“ ką tik pasibaigusioje „Restoje“ pristatė tradicinius gaminius. Įmonei buvo svarbu priminti parodos lankytojams apie gamyklą ir savo gaminius.
nuotrauka
2019-04-26 07:25
Į Vilnių atvyko ir dalyvaus šiandien vykstančioje konferencijoje RESTOJE Europos statybos pramonės (FIEC) prezidentas Kjetil Tonning. Jis statybų sektoriaus bendruomenei skaitys pranešimą konferencijoje „Skaitmeninė statyba 2019. Vilnius”.
nuotrauka
2019-04-26 07:09
Kol Lietuvoje vis dar diskutuojama, verta ar neverta eiti statybų pramonės skaitmeninimo keliu, Vakaruose tuo seniai neabejojama. Atsiliekame net nuo Rytų – NVS šalys sparčiai juda pažangos kryptimi ir intensyviai dirba prie statybų skaitmeninimo projektų, tvirtina UAB „AGA CAD“. Pažangos pavyzdžiu ...
nuotrauka
2019-04-25 16:47
Tarptautinės statybos ir remonto parodos RESTA metu jau trečią kartą įvyko konkursas „Įspūdingiausios RESTOS ekspozicijos“. Šiandien, balandžio 24 d., paskelbti nugalėtojai.
nuotrauka
2019-04-25 09:20
Vakar, balandžio 24 d., prasidėjusioje tarptautinėje statybų parodoje „Resta 2019“ lankytojai galėjo ne tik pasisemti įkvėpimo, kaip įsirengti svetainę, vonią, virtuvę ar terasą, tačiau ir pamatyti tris skirtingus miegamųjų interjerus. 40 kv. m plote įrengtos interjerų ekspozicijos, atspindinčios tr...
nuotrauka
2019-04-25 07:54
Bendrovė BAUMIT, į Lietuvą tiekianti fasadų sistemas, RESTOJE pristatinėja sveiką statybą.
nuotrauka
2019-04-25 07:48
Statybinės medžiagos, kurias RESTOJE pristato įmonė BAUROC, nesikeičia jau kurį laiką. Tačiau, kaip sako įmonės direktorius Alvidas Musius, keičiasi technologijos ir pasiūlymai.
nuotrauka
2019-04-24 18:46
Jungiklių ir išmaniųjų namų sistemų centras „Jung Vilnius“ RESTOJE pristato itin praktiškų produktų, kurie taupo namus įsirenginėjančių žmonių ir interjero dizainerių laiką, pinigus, tuo pat metu suteikdami galimybių rinktis, derinti ir lyginti kainas.
nuotrauka
2019-04-24 16:03
Kaip dekoruoti namų sienas ir lubas? Kokios statybų sektoriaus naujienos pasiekė Lietuvos rinką, kokios tendencijos įsitvirtina? Kaip nesuklysti renkantis augalus ir įsirengiant žalią plotą prie namų ar balkone? Atsakymų visi statybų sektoriaus profesionalai, naujakuriai bei savo būstą statyti, įsir...
nuotrauka
2019-04-24 07:27
Saulei kylant laikas susimąstyti apie namų eksterjerą, nes jaukus rytas su kavos puodeliu, savaitgalio pietūs arba nuostabi vakarienė lauko terasoje – tikras malonumas. Tačiau subjuręs oras ar, atvirkščiai, pernelyg intensyvūs, varginantys saulės spinduliai gali sugriauti planus ir pasisėdėjimas gry...
nuotrauka
2019-04-19 10:34
Ar žinote, kokios interjero tendencijos šiuo metu madingiausios? Kaip įsirengti mažą erdvę? Kaip atnaujinti vienspalves namų sienas ir papuošti jas, pavyzdžiui, žydinčiomis gėlėmis? Visi atsakymai parodoje RESTA.
nuotrauka
2019-04-17 07:33
Tarptautinėje statybų parodoje „RESTA 2019“ balandžio 24–27 d. parodų ir kongresų centre „Litexpo“ rasite visas jungiklių ir išmanių namų centro „JUNG Vilnius“ naujienas.

Statybunaujienos.lt » RESTA