2025 sausio 18 d. šeštadienis, 18:56
Reklama  |  facebook

Urbanistinis forumas: ar Lietuvos miestai eis Kopenhagos keliu?

2024-11-14 15:53
Trečiadienį, lapkričio 13 d., XVIII Lietuvos urbanistinio forumo „15 minučių miestas: sprendimai tvariam sprendimui“ pirmoje dalyje buvo kalbama, kaip turi keistis miestai, kad jie ne tik užtikrintų aukštą gyvenimo kokybę ir atitiktų kasdienius žmonių poreikius, bet ir išliktų konkurencingi. Svarstyta, kad pagrindinės gyvenimo vietos ir paslaugos turi būti lengvai pasiekiamos pėsčiomis arba dviračiu, mažinant automobilių naudojimą ir taršą. Ši idėja tampa vis aktualesnė šiandienos miestuose, kuriuose dažnai trūksta efektyvių viešojo transporto ir tvarių judėjimo alternatyvų.
nuotrauka
Aplinkos ministerijos nuotr.


Minimos įmonės
LNTPA (Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija),
Vilniaus m. savivaldybė,
Renginyje savo įžvalgomis dalinosi nekilnojamojo turto vystytojai, architektai bei šiuolaikinių miestų planuotojai.

„Po 25 metų Lietuva turi tapti klimatui neutralia valstybe. Šiandien perstatomi miestai turi būti prisitaikę prie ekstremalių klimato reiškinių. Taip pat kalbame ir apie prieinamą miestą ne tik dėl fizinio universalaus dizaino, bet ir prieinamos būsto kainos“, – tardamas sveikinimo žodį forumo dalyviams kalbėjo pranešime cituojamas aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Anot jo, šių metų Urbanistinio forumo tikslas – diskutuoti apie gyvenimą mieste be automobilio. 15 minučių miestas – tai mikrorajonų kvartalinis planavimas, mišrios paskirties pastatai, kurie tampa gyvenimo centrais visą parą.

Ministras 
Simonas Gentvilas.
Aplinkos ministerijos nuotr.
 
„Šiandien turime kalbėti, kiek automobilių judumo, taršos emisijų, asfalto dangos poreikio gali sumažinti 15 minučių miestas ir kiek papildomų socialinių ryšių tarp gyventojų, fizinio aktyvumo gali sukurti šiuolaikinis miestas“, – teigė ministras.

Pagrindiniai miesto vystytojai turi būti savivalda

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos valdybos narys, Pramoninkų konfederacijos viceprezidentas Robertas Dargis forume teigė, kad savivalda yra pagrindiniai miestų vystytojai. Jie privalo matyti miesto viziją po 15-25 metų. XXI amžius keičia supratimą apie miestą: tame pačiame pastate gali būti ir parduotuvės, ir biurai, ir gyvenamieji būstai. Todėl savivalda turi įtraukti vietos bendruomenes į miestų planavimo procesus.

Kalbėdamas apie Vilnių, R. Dargis teigė, kad Lietuvos sostinė auga sparčiausiai regione ir po keliasdešimties metų gali tapti milijoniniu miestu. Vilnius yra vienas žaliausių, tačiau žaliąsias zonas reikėtų pertvarkyti taip, kad jos taptų patrauklesnės miestiečiams.

Pramoninkų konfederacijos viceprezidentas siūlė įkurti Vilniaus forumą, kuriame savivaldos atstovai, vietos bendruomenės, mokslininkai, urbanistai ir paveldo apsaugos specialistai nuolat svarstytų sostinės ateities viziją bei problemas, kad jame patogiai galėtų gyventi mūsų vaikai ir anūkai.

Kopenhagoje svarbiausios vietos pasiekiamos per 5 minutes

Danijos architektūros ir urbanistinio planavimo įmonės JRDV Urban International įkūrėjas ir prezidentas Morten Jensen kabėjo apie Danijos sostinės Kopenhagos, kaip 15 minučių miesto, planavimo ypatumus. „15 minučių miesto“ koncepcija – tai urbanistinio planavimo idėja, pagal kurią didžioji dalis kasdienių poreikių ir paslaugų, tokių kaip darbas, apsipirkimas, švietimas, sveikatos priežiūra ir laisvalaikis, pasiekiami per 15 minučių pėsčiomis, dviračiu ar viešuoju transportu nuo bet kurios miesto vietos.

Kopenhaga.
Mihai Vlasceanu nuotr.
 
Kopenhagoje svarbiausias vietas galima pasiekti per 5 minutes, o 75 proc. kelionių vyksta dviračiais ar viešuoju transportu.

Anot pranešime pacituoto M. Jensen, viduramžių miestai buvo 15 minučių miestai, kur viskas buvo pasiekiama ranka. Tačiau po Antrojo pasaulinio karo viskas pasikeitė: žmonės gyvena viename rajone, dirba kitame. Maždaug prieš 50 metų Kopenhagos planuotojai nusprendė miesto centre įrengti tik pėsčiųjų gatves. Iš pradžių galvota, kad centras apmirs, nes žmonėms bus nepatogu atvažiuoti, tačiau tokie nuogąstavimai nepasiteisino.

Kopenhagoje pramoniniai rajonai buvo paversti gyvenamaisiais. Žmonės vaikščiojo į darbą pėsčiomis, buvo sukurta metro sistema, leidžianti patogiai atvažiuoti į šiuos rajonu, kur įsikūrė biurai, viešbučiai, švietimo įstaigos.

„Miestas turi būti smagus gyventi, tokia yra Kopenhaga. Čia vyksta daug eksperimentinių renginių, yra daug jaukių rajonų ir gatvių“, – sakė pranešėjas.

Būstų planavimas turi būti grįstas duomenimis

Kitas pranešėjas iš Danijos, šios šalies Būsto ekonomikos žinių centro projektų direktorius Curt Liliegreen kalbėjo apie duomenimis grįstą planavimą ir sprendimų priėmimą. Jo teigimu, planuojant socialinius būstus Vakarų Europoje praėjusiame amžiuje buvo padaryta nemažai klaidų. Tokie butai buvo statomi priemiesčiuose ir tuose rajonuose kilo daug problemų: augo nusikalstamumas bei socialinė nelygybė. Vėliau tokius būstus buvo nuspręsta griauti ir statyti naujus pastatus.

Planuojant naujų būstų poreikį, būtina prognozuoti gyventojų skaičių bei jų finansines galimybes. Tuomet bus lengviau įvertinti, ar reikėtų statyti mažus ar didelius butus. Yra daug būdų, kaip naudojant įvairius statistinius duomenis, įvertinti būstų poreikį ateityje. Tokie skaičiavimo modeliai taikomi Kopenhagoje.

Danijoje buvo priimtas teisės aktas, kad 25 proc. statomo būsto būtų socialinis. Tokia tvarka padeda spręsti būstų problemą. Kalbėdamas apie būsto įperkamumą, pranešime cituojamas C. Liliegreen paminėjo Vokietijos pavyzdį, kuomet buvo subsidijuojami nekilnojamojo turto vystytojai, o ne pirkėjai.

Urbanistikos forumo klausytojai. Aplinkos ministerijos nuotr.

Vilniaus plėtra susiduria su iššūkiais

Vilniaus miesto vyriausioji architektė Laura Kairienė tvirtino, kad Lietuvos sostinė neturi tiek statistinių duomenų kaip Kopenhaga, tad miesto planavimas susiduria su iššūkiais.

„Vilniuje leidžiama viską, nes tai yra statytojų teisė. Tai yra privati žemė, todėl daug dalykų nekontroliuojama. Nuo šių metų sausio aukcionuose jau galime parduoti valstybinę žemę ir miesto planavimą kontroliuoti“, – teigė pranešime pacituota vyriausioji architektė.

Anot jos, kai kurie sostinės mikrorajonai gali tapti vadinamaisiais 15 minučių centrais, kad žmonėms nereikėtų važiuoti į patį miesto centrą. Tačiau šiandien norint įgyvendinti šią idėją visame Vilniuje, dar trūksta infrastruktūros: biurų, švietimo įstaigų, naujų gatvių. 
Statybunaujienos.lt



Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2025-01-15 16:48
Prasideda paraiškų teikimas vienam svarbiausių ir prestižiškiausių architektūros įvertinimų Lietuvoje – Nacionaliniams architektūros apdovanojimams (NAA). Šie apdovanojimai, organizuojami Aplinkos ir Kultūros ministerijų, vyks birželio 30-ąją, Tarptautinės architektų dienos išvakarėse.
nuotrauka
2025-01-15 14:57
Tamsiu mėliu mistinėje migloje nušvitusiame televizijos bokšte „PPG Tikkurila“ pristatė savo 10-ąją spalvų kolekciją ir 2025 m. spalvą – naktinį dangų primenančią „Nocturne N348“. Ši kerinti spalva padės namuose sukurti ramybės oazę ir leis pajusti vidinę ramybę.
nuotrauka
2025-01-15 09:36
Lietuvoje neretai nauji ar rekonstruojami pastatai sukelia aštrių diskusijų ne tik tarp įvairių sričių profesionalų, bet ir visuomenėje, tačiau dar daugiau skandalų sulaukia projektai UNESCO paveldo teritorijose, ypač Vilniuje ir Kuršių Nerijoje.
nuotrauka
2025-01-10 11:39
Įsivaizduokite, kad vaikštinėjate po Vilniaus, Kauno ar net Palangos miesto parką ir stebite kitų parko lankytojų bėgikų, jaunų šeimų ar šunų vedžiotojų šurmulį. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad tai neįpareigojantis, nerūpestingas reginys.
nuotrauka
2025-01-06 13:58
Architektas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Algirdas Žebrauskas šiandien pažymi 70-metį.
nuotrauka
2024-12-23 13:12
Glitiškių dvaro rūmai, esantys Paberžės seniūnijoje, Vilniaus rajone, yra reikšmingas istorinis ir architektūrinis objektas, kurio atkūrimas ir konservavimas buvo svarbus darbas, siekiant išsaugoti dvarą kaip kultūros paveldo dalį. XVI-XX a. pr. susiformavusią Glitiškių dvaro sodybą (unikalus kodas ...
nuotrauka
2024-12-23 13:06
Po ilgesnio laiko sugrįžusieji į gimtąjį Užventį švęsti Kalėdų gali sunkiai pažinti atsinaujinusį pagrindinį miestelio statinį – Šv. Marijos Magdalenos bažnyčią (Kelmės r.). 2019 metais Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu pradėti jos tvarkybos darbai baigėsi šių metų rudenį.
nuotrauka
2024-12-20 14:21
Medinės Šnipiškės – istorinė Vilniaus miesto dalis, šiuo metu kelianti daug diskusijų. Kultūros paveldo departamentui patvirtinus Medinių Šnipiškių ribas, nustačius vertingąsias šios vietos savybes, vis kyla diskusijos, ką reikėtų saugoti šioje vietoje. O kaip šią miesto dalį mato architektai, urban...
nuotrauka
2024-12-19 13:37
Dar vasaros viduryje, tarptautinę architektų dieną, paroda „Architektūra: Kaunas 2024" paskelbė eilę geriausių miesto architektūros projektų – nuo gyvenamųjų iki visuomeninių pastatų. Pastarasis apdovanojimas, kaip ir geriausio visuomeninio interjero titulas, atiteko Gražinos Janulytės-Bernotienės s...
nuotrauka
2024-12-19 09:38
Visuomenei atvirame Lietuvos architektų sąjungos renginyje, architektų ir kultūros bendruomenei bei piliečiams pristatyta, kaip šaliai sekasi ruoštis vienam svarbiausių šiuolaikinės architektūros įvykių pasaulyje – kitąmet vyksiančiai Venecijos architektūros bienalei.
nuotrauka
2024-12-18 14:02
Vilniaus miesto savivaldybė kviečia gyventojus pradėti ruoštis antrajam Paveldotvarkos programos kvietimui teikti paraiškas dalinai finansuoti kultūriškai vertingų pastatų išorės – fasadų, stogų, medinių langų ir durų tvarkymo išlaidas. Istorinių pastatų savininkai gali atgauti iki 60 proc. pastatų ...
nuotrauka
2024-12-17 10:23
Atsinaujinanti energija sparčiai keičia mūsų gyvenimą, o saulės moduliai tapo vienu iš pagrindinių šios revoliucijos simbolių. Ilgą laiką jie buvo matomi kaip grynai techninis sprendimas, kuris yra skirtas energijai gaminti, tačiau šiandien jie vis dažniau integruojami į šiuolaikinę architektūrą kai...
nuotrauka
2024-12-16 11:43
Vokietijos kompanijos „JUNG" dukterinė įmonė Lietuvoje – „JUNG Vilnius", pristato naujos kartos „JUNG DALI-2" sukamuosius šviesos reguliatorius, dar kitaip vadinamus dimeriais. Naujieji reguliatoriai namų šeimininkams suteikia ženkliai daugiau galimybių nei klasikiniai šviesos jungikliai ar reguliat...
nuotrauka
2024-12-14 06:56
Vieni eglutę Kalėdoms perka supakuotą dėžėje prekybos centre, kiti – vazone, o treti ima kirvį į rankas ir leidžiasi į tobulos žaliaskarės paieškas netoliese esančiame miške. Pastarasis variantas Lietuvoje draudžiamas – už savavališką eglutės ar šakų kirtimą svetimame miške gali grėsti net 300 eurų ...
nuotrauka
2024-12-14 06:41
Ruošdamiesi gražiausioms metų šventėms dauguma šventinę nuotaiką kuria puošdami ne tik namus, bet ir biurus, rinkdami dovanas kolegoms, verslo partneriams. Specialistai neabejoja – iš anksto planuojant ir veikiant kūrybiškai, gamtai palankesnes šventes biuruose galima sukurti net ir neatsisakant įpr...
nuotrauka
2024-12-12 10:48
Šįvakar, gruodžio 12 d., atgims vienas gražiausių Vilniaus baroko palikimų – Vilniaus šv. vyskupo Stanislovo ir šv. Vladislovo arkikatedros bazilikos Valavičių (Karališkoji) koplyčia. Tai paskutinė vartus tikintiesiems ir šventovės svečiams atverianti Vilniaus arkikatedros koplyčia, restauruota pači...
nuotrauka
2024-12-11 14:17
Kultūros paveldo departamentui patvirtinus Medinių Šnipiškių ribas, nustačius vertingąsias šios vietos savybes, vilniečiams kyla klausimų apie vietovės pokyčius. Ar tikrai bus saugomi visi mediniai pastatai, net lauko tualetai? Ar bus galima statyti naujus pastatus ir rekonstruoti senus? Ar mediniai...
nuotrauka
2024-12-09 09:26
Kasmetinės apklausos apie Kalėdas duomenimis, beveik pusė Lietuvos gyventojų per šventes planuoja pasikviesti svečių. Nors penktadaliui apklaustųjų patinka rengti susibūrimus savo namuose, maždaug tiek pat pripažįsta, kad tai kelia pernelyg daug streso, ir mieliau Kalėdas švęstų kitur. Interjero diz...
nuotrauka
2024-12-06 10:13
Daugybę metų buvo manoma, kad darbo aplinka turėtų būti sterili – kad niekas neblaškytų žmonių dėmesio ir nemažintų jų produktyvumo. Tačiau pastaraisiais metais vis daugiau tyrimų bei studijų rodo, kad yra priešingai – meno kūriniai, laisvalaikio erdvės ir kuo jaukesnė aplinka gerina darbuotojų savi...
nuotrauka
2024-12-05 15:54
Prie vienos pirmųjų nepriklausomybės atkūrimo laikotarpiu įkurtos architektūros projektavimo įmonės „Architektūros linija“ partnerių komandos prisijungė du nauji vardai – Simonas Čaikauskas ir Faustas Lasys. Šie jauni architektai tampa svarbia daugiau nei tris dešimtmečius veikiančios įmonės raidos ...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras