2025 m. liepos 9 d. trečiadienis, 13:01:18
Reklama  |  facebook

Darbuotojų komandiravimas – klaidos, kainuojančios tūkstančius

2025-03-14 09:56
Darbuotojų mobilumas arba kitaip tariant, judėjimas darbo rinkoje – vis labiau įprastas reiškinys. Dėl darbo jėgos trūkumo, verslo globalizacijos ar karinių konfliktų aktyviai darbuotojus iš užsienio priima arba juos svetur padirbėti siunčia ir Lietuvos darbdaviai. Šie procesai yra ne tik nauda, bet ir atsakomybė – pasitaiko atvejų, kai darbdaviai komandiruodami arba priimdami darbuotojus padaro klaidų, kurios gali brangiai kainuoti. Kokios tos klaidos?
nuotrauka
Aleksandras MASALIOVAS, „CEE Attorneys“ partneris


Minimos įmonės
CEE Attorneys, advokatų profesinė bendrija,
Užimtumo tarnyba,

Iš esmės, viena pagrindinių priežasčių dėl kurios pastaraisiais metais gerokai padidėjo darbuotojų mobilumas yra bendras darbuotojų trūkumas Europos Sąjungoje (ES). Remiantis „Eurobarometro“ tyrimo rezultatais, daugiau nei pusė mažų ir vidutinių ES įmonių susiduria su sunkumais ieškant darbuotojų.

Darbuotojų mobilumą ne ką mažiau didinti pastaruoju metu ėmė ir įvairūs kariniai konfliktai – į ES atvykstantys pabėgėliai įsitraukia į darbo rinką, padeda užpildyti trūkstamų darbuotojų vietas.

Kiekvienais metais į Lietuvą nemažai užsienio specialistų atvyksta kartu su investicijomis, Kaip ir pačios Lietuvos įmonės plėtoja verslo ryšius eksporto rinkose, laimi konkursus dėl darbų atlikimo, todėl siunčia savo darbuotojus į užsienio valstybes.

Už klaidas komandiruojant – riebių baudų grėsmė

Dažniausiai įmonės, kurios siunčia darbuotojus į užsienį, pražiūri, o kartais netgi sąmoningai bando apeiti reikalavimus, kurie skirti užtikrinti komandiruotėms darbuotojams priimančioje valstybėje taikomas darbo apmokėjimo, darbo bei poilsio laiko sąlygas.

T.y. darbo užmokestį, apmokėjimą už viršvalandžius bei darbą poilsio ir švenčių dienomis, tinkamą su komandiruote susijusių išlaidų kompensavimą.

Geriau tokių klaidų yra nedaryti ir jų vengti, mat tai gali labai brangiai kainuoti – ES valstybės narės pakankamai griežtai kontroliuoja darbuotojų užsieniečių veiklą jų teritorijose.

Štai, pavyzdžiui, Belgijoje už reikalavimų, kurie taikomi komandiruotiems darbuotojams pažeidimus gali grėsti ne tik didelės baudos, tačiau netgi ir baudžiamoji atsakomybė. Žinoma, tokie pažeidimai turi būti didelio masto ir paliesti ne vieną darbuotoją.

Denner Trindade nuotr.

Baudų dydžiai ES valstybėse narėse skiriasi priklausomai nuo pažeidimo pobūdžio, masto, kartotinumo, įmonės dydžio bei komandiruotų darbuotojų, su kuriais susijęs pažeidimas skaičiaus. Baudos gali svyruoti nuo 1 tūkst. eurų iki 500 tūkst. eurų.

Lietuvoje baudos už minėtus pažeidimus taip pat yra reikšmingos. Už nepranešimą apie komandiruotą darbuotoją siunčiančiai įmonei gali būti taikoma nuo apytikriai 400 eurų iki 700 eurų bauda.

Svarbu, kad komandiruotus darbuotojus priimanti įmonė taip pat turi tam tikras pareigas ir privalo teikti pranešimus apie priimamus komandiruotus darbuotojus. Pažeidus informavimo apie priimamus laikinai dirbti užsieniečius tvarką, priimančiajai įmonei gali būti skirtos baudos, kurių dydis yra nuo 1 iki 3 minimalių mėnesinių algų.

Ką reikėtų žinoti komandiruojamą darbuotoją priimančiai Lietuvos įmonei?

Iš esmės, tam, kad išvengti problemų, ne ką mažiau svarbu ne tik tinkamai komandiruoti darbuotoją, tačiau ir komandiruojamą darbuotoją priimti. Tad ką turėtų žinoti Lietuvos įmonė, jeigu ji priima komandiruojamus darbuotojus ir yra laikoma komandiruotus darbuotojus priimančiuoju subjektu?

Visų pirma, ji privalo pranešti apie priimamus komandiruotus darbuotojus per elektroninę draudėjų aptarnavimo sistemą, užpildydama nustatytos formos pranešimą (LDU formą).

Tuomet, įsitikinti, kad komandiruoti darbuotojai yra tinkamai įdarbinti bei apdrausti socialiniu draudimu siunčiančiojoje įmonėje bei įsitikinti, kad jie tikrai turi teisę laikinai būti ir dirbti Lietuvoje. Kitaip tariant, priimančioji įmonė turi pareikalauti iš siunčiančiosios įmonės dokumentų, patvirtinančių minėtas aplinkybes. Taip pat, užtikrinti, kad komandiruotų darbuotojų darbo vietoje būtų saugomi visi su komandiruotais darbuotojais susiję dokumentai ir kad reikalui esant jie būtų pateikti kontroliuojančioms institucijoms.

Jeigu komandiruoti darbuotojai yra trečiųjų valstybių piliečiai, priimančioji įmonė pagal Užimtumo įstatymą atsako už šių komandiruotų darbuotojų darbo Lietuvoje teisėtumą.

Dėl to labai svarbu nuodugniai patikrinti ir įsitikinti, kad šie užsieniečiai yra tinkamai įdarbinti siunčiančiojoje valstybėje ir kad jie turi kitos ES valstybės narės leidimą gyventi arba ilgalaikę vizą, kuri suteikia jiems teisę būti Lietuvoje.

Pagal bendrą taisyklę, trečiųjų valstybių piliečiai, turintys kitos valstybės narės leidimus gyventi, gali būti komandiruojami į kitas valstybes nares iki 90 kalendorinių dienų. Ilgesniam darbui Lietuvoje yra būtinas Lietuvos Respublikos išduotas leidimas gyventi arba nacionalinė viza.

Jeigu trečiųjų valstybių piliečiai yra komandiruojami ne iš ES valstybės narės, prieš pradėdami laikinai dirbti Lietuvoje, jie visais atvejais privalo įsigyti leidimą dirbti Lietuvoje. 
Statybunaujienos.lt



Komentaras

nuotrauka
2025-07-09 10:23
Kraustantis iš tėvų namų ir ieškant naujos gyvenamosios vietos, daugumai akys pirmiausia krypsta į interjerą, būsto lokaciją, dydį. Deja, tačiau graži būsto išvaizda dar negarantuoja sklandaus gyvenimo jame, o pirmoji nuomos patirtis neretai tampa ir pirmąja rimta pamoka. Ką reikėtų žinoti, kad pirm...
nuotrauka
2025-07-09 10:09
Namų statyba prasideda ne nuo plytų, o nuo tinkamo žemės sklypo. Tačiau, nors Lietuvoje yra beveik 3,5 mln. ha privačios žemės ūkio paskirties žemės, ne kiekviena jų tinkama gyvenamajai statybai. Apie tai, kokius aspektus svarbu įvertinti, kad iš pirmo žvilgsnio patrauklus sklypas nevirstų galvos sk...
nuotrauka
2025-07-08 09:08
Kompetentinga institucija pataria, perkančioji organizacija pasinaudoja rekomendacija ir vėliau pripažįstama pažeidusi Viešųjų pirkimų įstatymą (VPĮ) bei patiria finansinių nuostolių. Advokatų kontoros TEGOS (buv. „TGS Baltic“) vyresnioji teisininkė Vitalija Varnaitienė ieško atsakymo, kas tokiu atv...
nuotrauka
2025-07-07 13:57
Pasibaigusi Seimo pavasario sesija buvo kupina kontrastų, o Parlamento priimti įstatymai palieka dvejopą įspūdį. Viena vertus, buvo daromi pažangūs sprendimai, modernizuojantys ir stiprinantys mūsų ekonomiką. Bet kartu netrūko pokyčių, kurie visas geras pastangas vienu ypu gali nubraukti.
nuotrauka
2025-07-07 07:39
Vasara jau čia, o kartu su ja ir atostogų sezonas. Tačiau nors daug kas tikisi per atostogas atsikvėpti nuo darbų, vis daugiau žmonių grįžta iš poilsio dar labiau pavargę nei prieš tai. Kodėl? Todėl, kad atostogos dar nereiškia tikro poilsio.
nuotrauka
2025-07-04 14:48
VILNIUS TECH mokslininkai nuolat ieško būdų, kaip įvairias atliekas pritaikyti garsą slopinančioms konstrukcijoms kurti. Pavyzdžiui, tam galima naudoti perforuotas plastiko plokštes, gumos granules iš naudotų padangų, oro tarpą, neretai papildomai slopinantį garsą. Šių komponentų derinys leidžia su...
nuotrauka
2025-06-30 16:02
LR Seimas pakoregavo Statybos įstatymą – nuo šiol statybos leidimas bus išduodamas, kai yra patvirtinti projektiniai pasiūlymai, o techninio darbo projekto institucijos nebetikrins, nes už jo tikslumą bus atsakingi patys projektuotojai. Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) pritaria siekiui mažinti...
nuotrauka
2025-06-26 15:25
Pastaraisiais metais pasaulyje vis daugiau dėmesio skiriama tvarumui. Statybų sektorius – ne išimtis. Jo pokyčių būtinybė tampa vis akivaizdesnė. Statybų metu sunaudojama daug energijos, labai išauga atliekų apimtis, o statybinės medžiagos dažnu atveju daro neigiamą poveikį ne tik gamtai, bet ir žmo...
nuotrauka
2025-06-26 10:12
Geopolitinės įtampos pasaulyje auga, o kartu su jomis ir tarptautinių sankcijų grėsmė verslui. Vis dažniau į sankcijų sąrašus patenka ne tik pavieniai asmenys ar įmonės, bet ir ištisi sektoriai. Advokatų profesinės bendrijos LAWCORPUS bendraįkūrėjas ir advokatas Rokas Venslauskas teigia – šiandien s...
nuotrauka
2025-06-23 12:46
Ant daugiabučių laiptinių sienų ir savo pašto dėžutėje dažnas randa pasiūlymą – „Pirkčiau butą jūsų name". Iš pirmo žvilgsnio tai gali atrodyti kaip patraukli galimybė greitai parduoti būstą, tačiau, pasak nekilnojamojo turto (NT) specialisto Tado Meiliūno, už šių skrajučių dažnai slypi visai kiti t...
nuotrauka
2025-06-19 11:15
Nors 25 tūkstančiai šalies įmonių turi paskolų kredito įstaigose, tačiau bendras verslo kreditavimo lygis išlieka vienas žemiausių Europos Sąjungoje (ES). Ekspertai pastebi, kad daugeliui įmonių nepavyksta peržengti net pirmojo laiptelio norint gauti paskolą – pateikta kreditavimo paraiška dažnai yr...
nuotrauka
2025-06-17 15:47
Sukaupti pinigų būstui įsigyti yra vienas populiariausių tikslų, kuriuos sau kelia taupantis jaunimas. O kad Lietuvos jaunimas taupo, rodo naujausia apklausa: 77 proc. 18–29 metų gyventojų nurodė turintys santaupų. Dalis jų santaupas laiko indėliuose arba investuoja, siekdami savo tikslą pasiekti gr...
nuotrauka
2025-06-12 12:20
Ketvirtadienį Seime svarstant pelno mokesčio tarifo didinimą iki 17 proc., Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidentė Elena Leontjeva sako, kad politikai neatsižvelgė į ekonomistų bei verslo raginimus išmintingai atsverti vykstantį kapitalo nutekėjimą iš Lietuvos.
nuotrauka
2025-06-09 08:43
Šiandien tvarumas tapo žodžiu, kuris vieniems kelia viltį, o kitiems – akių vartymą. ESG, arba trys žodžiai – aplinkosauga, socialinė atsakomybė ir valdysena – šiandien skamba visur: prezentacijose, strategijose, ant kavos puodelių ir „Slack'ų“ statusuose. Bet kai įsigilini, pasimeti. Kiek iš to – t...
nuotrauka
2025-06-06 09:43
Šiltuoju metų laiku, kai vaikai leidžia vasaros atostogas, ne visi tėvai gali turėti tiek laisvo laiko, kiek jų atžalos. Primename, kad Lietuvos Respublikos darbo kodeksas įtvirtina galimybes tėvams derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus.
nuotrauka
2025-06-03 11:59
Klausimų apie atostogas darbo teisėje pagausėja kiekvieną vasarą, o pastaruoju metu atsiranda ir nauja tema – ar darbdavys gali vienu ypu atostogų išleisti visą kolektyvą? Ar grupinių atostogų planavimas neprasilenkia su Darbo kodekso nuostatomis? Ir ar toks sprendimas darbuotojams tikrai naudingesn...
nuotrauka
2025-05-28 15:32
Nors pastaraisiais metais daugėja įmonių, sakančių, kad darbuotojų kaita yra vienas didžiausių darbo rinkos iššūkių, tačiau žmonių noras ieškoti vis naujų darboviečių jau mažai ką stebina. Daugėja ir norinčių vienu metu dirbti per dvi ar kelias darbovietes. Darbo teisė gyventojams tokią galimybę sut...
nuotrauka
2025-05-26 15:48
Skirtinguose Lietuvos regionuose gyvenantys žmonės turi skirtingus prioritetus, kai renkasi, kur gyventi – tai parodė naujausias „Luminor“ banko užsakymu atliktas „Norstat“ tyrimas. Nors visiems aktualūs panašūs aspektai – kaina, ramybė, paslaugų pasiekiamumas – jų svarba skiriasi priklausomai nuo r...
nuotrauka
2025-05-19 11:36
Lietuva šiandien stovi ties fiskalinio pasirinkimo riba: NT mokesčio reforma gali tapti ilgalaikės biudžetinės disciplinos pagrindu – arba dar viena neišbaigta reforma, kurios esmė – ne sprendimas, o atsakomybės išvengimas.
nuotrauka
2025-05-19 11:30
Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) rinka šiemet demonstruoja įspūdingą gyvybingumą – per pirmus keturis šių metų mėnesius fiksuojamas NT įsigijimo sandorių aktyvumo šuolis, o būsto kainos vėl pradėjo kopti į viršų. Jei šios tendencijos tęsis – šiais metais gali būti šturmuojamos Lietuvos gyvenamojo b...

Statybunaujienos.lt » Komentaras